Nelíbí se vám záměr zastupitelstva? Chcete znát důvod jeho rozhodnutí? Při prosazování práva na informaci můžete narazit. Alespoň v Břeclavi. Své o tom ví Zuzana Candigliota z občanského sdružení Zelené Podluží.
Se svou žádostí o poskytnutí informací sice uspěla. Jenže naúčtované téměř čtyři tisícovky ji nemile překvapily. Přitom zákon hovoří o bezplatnosti. „Domníváme se, že vyčíslením přehnaných nákladů za vyhledání informací dochází ke zneužití zákona,“ myslí si Candigliota.
Podle ní je největším problémem druhý bod žádosti, ve kterém se občanské sdružení táže na výpis cest představitelů města za uplynulý rok. A na skutečné náklady, které plynuly z městské kasy.
„Chápu, že se jim to nehodí, když to třeba nemají jak doložit. Jezdí někde do Itálie a nikdo neví, co tam dělají,“ nechala se slyšet Candigliota.
Starosta Břeclavi Dymo Piškula považuje nařčení za nesmysl. Postup města je dle něj správný, i když každý má podle zákona mít přístup k informacím zdarma.
Se sumou Krajský úřad nesouhlasil
„Je to názor paní Candigliota, že jí nechceme vydat tento dokument. Není nejmenší důvod tyto údaje ukrývat a není nejmenší důvod nepožadovat náklady na pořízení těchto informací,“ uvedl starosta s tím, že úřad může v případě svého velkého vytížení od žadatele chtít podobnou sumu.
„Náklady na pořízení těchto informací musí být vždy promítnuty. Jinak by každé tříčlenné občanské sdružení mohlo úřad zahltit žádostmi jen tak pro zábavu,“ dodal.
S rozhodnutím města Břeclavi už ale nesouhlasil Krajský úřad, kam se občanské sdružení odvolalo. Podrobná zpráva poukazuje na příliš vysokou částku a způsob, jakým si účtuje město jednotlivé položky. „Z výzvy k úhradě nákladů není zřejmé, na základě jakých skutečností a jakým způsobem město vyčíslilo výši úhrady,“ kritizuje jeho rozhodnutí Martin Mikš z Krajského úřadu.
Občanské sdružení tak slavilo částečné vítězství. Město totiž muselo zjednat nápravu a původní částku téměř o tisícikorunu snížit. Podle Zuzany Candigliota je ale Zelené Podluží připraveno s břeclavskými úředníky bojovat dál. „Podáme další stížnost. Není možné účtovat takovou částku. Zhruba před rokem jsme žádali město Břeclav o informace a dostali jsme je úplně zdarma,“ poznamenala.
Občanské sdružení ale čeká podle všeho boj s větrnými mlýny. Zákon totiž přesně neurčuje, za jakých okolností je sběr informací pro úředníky nákladný. A kdy mohou žádat peníze. „Ke každému případu přistupujeme podle vnitřní směrnice,“ řekl Piškula.