O víkendu na půdu kostela zavítal mimořádný host. Stalo se tak při příležitosti oslavy svátku svatého Mikuláše, patrona města Mikulova i tamního pravoslavného chrámu. „Uskutečnila se zde svatá liturgie za přítomnosti jeho Vysokopřeosví­cenosti vladyky Simeona, arcibiskupa olomoucko-brněnského, metropolitního správce Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku," vysvětluje důležitost návštěvy Badelita, který se věnuje i překladům textů z češtiny do rumunštiny a naopak.

Flaviu Badelita přijel do někdejšího Československa v roce 1990. „Začátky pro mě byly těžké, ale nakonec se mi podařilo vystudovat Pravoslavnou prešovskou fakultu," říká kněz, který působí v mikulovském kostele od roku 2001.

Bohoslužby i přes velkou účast cizinců vede v češtině. „Většina našich věřících jsou cizinci, kteří přichází do Česka pracovat. K pravoslavné obci se v okrese Břeclav hlásí více než tři sta věřících," uvádí otec Flaviu.

Ve srovnání s katolickou církví bývají pravoslavné bohoslužby delší, nepoužívají se při nich hudební nástroje a kněz je po většinu času k věřícím obrácený zády. To proto, že se modlí a je otočen tváří k východu, tedy k Bohu. Kromě kázání se celá bohoslužba zpívá.

S blížícími Vánocemi se nabízí otázka, kdy je pravoslavní slaví. „Jsou dvě varianty. Buď podle gregoriánského anebo podle juliánského kalendáře. Tedy pětadvacátého prosince anebo sedmého ledna. Je to významný svátek, ale významnější pro nás zůstává svátek svatého Mikuláše," dodává Mikulovan.