Ledničky, pračky, sušičky, ždímačky. Ty staré a nepotřebné vyvážejí lidé do sběrného dvoru. Hlohovečtí mají problém s tím, že jim je tam přiváží doslova „vykuchané". Bez motorů.

„Mám informaci, že do Hlohovce jezdil nějaký Slovák a motory vykupoval. Lidé proto spotřebiče rozebírali a na sběrný dvůr vozili už jen to, co z nich zbylo. Částečně i kvůli tomu jsme už v červnu zakázali podomní prodej," vyjádřil se včera hlohovecký místostarosta Pavel Kašník.

Postěžoval si, že obec kvůli tomu přichází o výhody plynoucí ze zpětného odběru elektrických zařízení. „Poskytují nám je firmy zabývající se tímto ekologickým výkupem. A nám se tak nepřímo zvyšují náklady na likvidaci odpadu. V konečném důsledku se kvůli tomu mohou i zvýšit poplatky za shromažďování a sběr odpadu," postrašil místostarosta.

Je mu líto, že několik „chytráků" parazituje na slušných obyvatelích obce. „Bohužel, ekologie se v celé republice desetiletí nedělala. Lidé se to holt musí naučit," dodal Kašník.

Zda k tomu napomůže zákaz podomního prodeje si však zatím netroufal odhadnout.

Ubezpečil zároveň, že pracovníci sběrného dvora pračky bez motorů přijímají. Podle něj jim nic jiného nezbývá. „Za likvidaci odpadu zodpovídá obec. Kdybychom prázdné spotřebiče od lidí nevzali, za chvíli by skončily v nejbližším remízku. Taková druhotná likvidace by navíc blokovala zaměstnance obce i techniku," zamyslel se.

Korunka je dobrá

O Slovácích, kteří vykupují motory ze starých praček a ledniček, slyšel i Leopold Vlk z Hlohovce. „Povídalo se tady o tom. Obec to musí řešit. Je jasné, že se najdou lidé, kteří toho využijí a vnitřek spotřebičů raději prodají. Říká se, že každá korunka je dobrá. V lepším případě pak zbytek odvezou na sběrný dvůr, v horším skončí někde ve křoví," zauvažoval Vlk.

Sám je pro to, aby představitelé obce neustále bombardovali lidi osvětou na téma ekologie a recyklování. „Masírovat, masírovat. Měli by v tom přidat a přitlačit na lidi. Nedělají to na sto procent," litoval.

A navrhl: „Proč nezkusit metodu cukru a biče?" Hlohovečtí by podle něj měli ty, kteří poctivě recyklují nějak zvýhodnit. Aby měli zájem třídit odpad a také vozit nepotřebné elektrické zařízení rovnou na sběrný dvůr.

„Je zajímavé, že jsem se několikrát setkal s lidmi z měst, kteří do Hlohovce přijeli na výlet či dovolenou a hned hledali pytel na plasty, aby mohli třídit odpad," vzpomněl si Vlk.

Pouze kompletní

V nedalekých Valticích řeší sběr například vyřazených praček s klidem. Na webových stránkách ale obyvatele obce upozorňují, že na sběrném dvoře přijímají elektrické spotřebiče pouze v kompletním stavu.

„Lidé to respektují. Jen ojediněle někdo přiveze starou pračku bez motoru. Tahanice s tím ale neděláme. Hodíme ji do směsného odpadu," řekl vedoucí Technických služeb města Valtice Dalibor Neděla.