„Musí být alespoň dva až tři dny teplo kolem třiceti stupňů s vymetenou oblohu, aby lidé začali chodit," říkala ze zkušenosti provozní koupaliště v Němčičkách Renata Podešťová.

Souhlasí s ní i další provozovatelé. „Zkušenost je taková, že lidé přijdou třeba až třetí den," potvrdil také šéf mikulovského koupaliště Riviéra Petr Rampula.

Špatný start sezony ještě umocňuje fakt, že koupaliště ani při ideálním letním počasí obvykle nevydělávají. „Koupaliště bývá vždycky prodělečné. U nás je to kolem dvou až tří set tisíc korun za sezonu. Na provoz nám nikdo nedá ani korunu, musíme ho dotovat z ostatních živností, které máme," objasnil předseda tělovýchovné jednoty Sokol Němčičky, která koupaliště v obci provozuje, Jaroslav Stávek.

Návštěvnost v Němčičkách se podle slov provozní koupaliště zatím nevyvíjela dobře. „Lidí chodí kvůli počasí málo. Za první čtvrtinu prázdnin tady bylo v součtu asi tisíc návštěvníků. V době loňských pařáků jsme měli 
i tisíc příchozích za den," srovnávala v úterý Podešťová.

Výhled? Tisíce lidí

Na modernějším koupališti 
v Hustopečích jsou na tom podobně. Ani množství atrakcí a rozptýlení, které tam nabízejí, návštěvníky až dosud příliš nelákalo. „Zájem je docela malý. Když nám svítí sluníčko, tak se pohybujeme okolo osmi set návštěvníků za den. Tento rok jsme to zažili zatím jen dvakrát. Jinak je návštěvnost do dvou set lidí za den," přiblížil v úterý ředitel hustopečského koupaliště Aleš Proschek.

A jak je to v Břeclavi, kde koupaliště před sezonou prošlo obnovou? „Minulý týden bylo i tisíc lidí za den, teď jsou to spíše stovky. Předpokládáme, že pokud vydrží počasí 
i na víkend, dorazí až dva tisíce návštěvníků," odhadovala optimisticky mluvčí města Eliška Windová.

Před břeclavským koupalištěm stál v úterý elektromechanik Tomáš Hubík. „Sezóna je dobrá pro přírodní koupání, sinice se nemnožily. Teď se chystám na koupaliště, snad už je voda ohřátá. Ale výkyvy počasí nebyly obecně pro koupání v uplynulých dnech moc dobré," řekl.

Také na mikulovském koupališti Riviéra si ředitel střediska Petr Rampula posteskl nad nepříliš vydařeným červnem. „Za celý měsíc jsme měli z třiceti dní jedenáct, se kterými jsme byli co do návštěvnosti spokojení. Opravdu dobré byly jenom dva, kdy dorazily čtyři stovky lidí. Jinak červen nestál za moc. Ale myslím si, že se to zlepší," vyhlížel Rampula s nadějí tropy předpovídané na tento týden.

ROMAN DOLEJSKÝ