„Proč by měli lidé přijít? Jde o ojedinělou akci. Noční provádění v muzeích není tak časté. Navíc zpřístupníme budovu roty. Je sice v horším stavu, ale prostory jsou autentické. Myslím, že by to lidé měli vidět. Další osud budovy je na vážkách," říkal ředitel muzea Petr Pajpach.

Program, jenž začíná od sedmi hodin večer je vhodný pro rodiny s dětmi, představitelé muzea ale slibují zábavu všem příchozím. „Půjde o rozloučení s létem, kde bude například táborák nebo stezka odvahy. Ta bude zajímavá tím, že se uskuteční právě v budově, což není tak obvyklé," zmínil Pajpach.

Na místě by rád viděl sto až dvě stě lidí, akce bude podle něj spíše komornější. A tentokrát bez bojové ukázky, kterou nahradí právě komentovaná prohlídka. „Noční bojovou ukázku jsme v létě už dělali. Rozhodně akci nepořádáme proto, že bychom na ní chtěli vydělat," dodal Pajpach.

Muzeum stojí na bývalém hraničním přechodu Valtice – Schrattenberg. Návštěvníkům nabízí pohled na život v pohraničí mezi lety 1951 až 1989. K vidění je osm expozic, mezi nimiž je třeba cela, v níž si člověk může zkusit pobyt na vlastní kůži.