„Máme plno nových nápadů. Tak třeba někdo vymyslel, že v průvodu by měl jet alegorický vůz plný kyprých, živých kvasinek. Kde je ale sehnat?“ ptá se hustopečský místostarosta pro víno Jiří Teplý, podle něhož není jednoduché některé myšlenky dotáhnout do konce.

Loni byl hlavním tématem slavností spor o kvasinku, který vrcholil soubojem mezi Teplým, prezidentem Kraví hory Václavem Petráskem a Jiřím Merlíčkem. „Letos to bude naopak o naší spolupráci při vybudování silničního přechodu pro vinaře. Víc se ale dozvíte až na slavnostech. Jenom prozradím, že se jedná o přechod nejen pro střízlivé vinaře,“ potutelně se usmívá místostarosta pro víno.

Základem slavností se v poslední době stalo zasedání představitelů recesistické Burčákové unie. Každý rok přibývají do jejích řad noví členové. „Těší nás, že se stále hlásí další a další zájemci. Letos je jich tolik, že se nám pravděpodobně více než zdvojnásobí počet obyvatel unie. Přestože se jedná o recesi, berou to někde velmi vážně. Přišel nám třeba výpis z jednání rady města Litoměřic, kde místní radní jednohlasně odsouhlasili vstup Litoměřic do Burčákové unie,“ směje se spokojeně Teplý.