Ještě před týdnem se teploty na Břeclavsku pohybovaly kolem dvaceti stupňů Celsia. Na některých místech dokonce padaly teplotní rekordy. Tento týden ale ukázal, že podzim se zatím u nás moc neohřál. A je to znát i v ordinacích lékařů a v autoservisech.

„Začínají se projevovat respirační nemoci a v ambulancích je více pacientů. Zatím bych to hodnotila jako nachlazení, lidé totiž často pojem nachlazení a chřipka zaměňují. Ale určitě bych všem očkování proti chřipce doporučila, sama jsem na něm byla,“ potvrdila nárůst nemocných praktická lékařka ve Velkých Pavlovicích Jarmila Hučíková.

„Musím to brát tak, jak to je. Starší lidé už takové počasí snáší různě, ale zase si zvykneme. Zatím to moc nepociťuji, beru hodně vitamínů a kupuji ovoce,“ přiznala čtyřiasedmdesátiletá Břeclavanka Eva Helešicová, která už také ze skříně vytáhla teplou zimní bundu.

Mnohem hůř zimu snáší Miluše Turečková z Břeclavi. „Je to otřesné, člověk ani pořádně neví, čí je. Když svítí slunce, je lépe. V takovém počasí hned bolí v krku, lidé jsou nachlazení. A ani nevím, jak se mám obléknout,“ popisovala své nesnáze.

Lékařka Hučíková má pro lidi, kteří nechtějí onemocnět, jednoduchou radu. „Doporučila bych především celoroční otužování. Dále se také přiměřeně oblékat podle počasí a nepřetápět v bytech. Měla by tam být stabilní teplota kolem dvaceti stupňů. Důležitý je také pitný režim a vitamíny ve formě syrového ovoce a zeleniny,“ konstatovala.

Jak také dodala, není zastánkyní vitamínů v tabletách. Ovoce a zelenina v sobě totiž mají i vlákninu a obsahují i další potřebné vitamíny. Člověk se tím podle ní zasytí a tolik nepřibírá.

Kvůli nízkým denním teplotám už se začali objevovat první zákazníci i v pneuservisech. chtějí vyměnit letní obutí svých aut za zimní. Pociťují to i v Lanžhotě.

„Je lepší, když zavolají tak týden dopředu, ale samozřejmě máme vždycky nějakou rezervu na akutní případy,“ přiznal Pavel Uher. Jak dodal, v loňském roce přišla zima více pozvolna, ale někteří lidé přezutí stejně nechají až na poslední chvíli. I když se už mnoho z nich z minulých let poučilo.

„Budu přezouvat gumy na služebním autě. Je to potřeba, protože nemůžeme riskovat, když třeba pojedeme přes Vysočinu. Máme už stabilní pneuservis, ale objednat jsem se musel. Určitě je lepší gumy vyměnit, protože v zimě se na silnici chovají úplně jinak než ty letní,“ byl přesvědčený Miroslav Pláteník z Břeclavi, který do automobilu zrovna nakládal pneumatiky.

„Zatím pracujeme spíše na autech pro firmy, ale začínají chodit i ostatní. Pneumatiky by se měly přezouvat, pokud průměrná denní teplota klesne pod sedm stupňů Celsia. Výměna není o sněhu, ale právě o teplotě. A čekat, až lidé někde přimrznou nebo napadne sníh, to už je pozdě,“ přidal odborné doporučení Josef Trněný z břeclavského pneuservisu.

Jak také varuje, oproti zimní pneumatice je totiž ta letní tvrdší, a proto mnohem víc klouže na chladné silnici. A to na ní ani nemusí být sníh. I nebezpečí smyku je daleko větší.