„Kniha vznikala skoro rok. Hlavní motivací pro nás bylo právě to, že Ladná jako samostatná obec nemá vlastní publikaci. V některých knihách o Břeclavi a regionu je její historie popsaná, ale chtěli jsme přijít s něčím novým. Přednost jsme tak dali populární formě," otevírá knihu se 144 stranami místostarostka Ladné Bohumila Tesaříková.

Poté, co na tamním úřadě prostudovali knihy obcí z různých koutů republiky i regionu, rozhodli se jít cestou kombinace fotografického průvodce a textu. Proměny Ladné tak mapuje na pět set fotografií a reprodukcí.

„Nechtěli jsme jít do obsáhlé textové publikace. Nejvíce času tak zabralo právě shánění historických fotografií. Před dvěma lety tu však byla výstava, po níž jsem udělala kopie snímků. Ty jsme pak s řadou dalších fotek využili do knihy, v níž jsou navíc k vidění i historické reprodukce. Například plán kostela z mikulovského archivu nebo zakládací listiny obce," pokračuje Tesaříková.

Na kopii listiny z roku 1334 se člověk dozvídá ještě o Rampersdorfu. Do roku 1950 zase o Lanštorfu. Přestože je historie obce obsáhlá, vystačil si pětičlenný kolektiv autorů knihy z úřadu jen s odborným dohledem a závěrečnou kontrolou. O moderní Ladné se však v publikaci čtenář dozví také hned v několika kapitolách.

„Kniha je členěná podle několika oblastí. Kromě historie obce v ní najde i sportovní, kulturní a spolkový život. Statistika farářů, starostů či ředitelů školy nám přišla též zajímavá," dodává místostarostka.

Kromě současných obyvatel Ladné publikace cílí i na tamní rodáky, kteří už v obci nežijí. A zájem je. „Kniha je na prodej teprve týden, ale lidé si pro ni už chodí. Někteří ji už brali pro své příbuzné, kteří žijí mimo republiku. Přišly si ale i dvě děti, které si ji koupily s tím, že si budou knížkou jen tak listovat," usmívá se.

Pro zájemce je kniha Obec Ladná v proměnách času, která obsahuje i reprodukce děl akademického malíře a tamního rodáka Přemysla Netopila, k dostání na obecním úřadě. A to za dvě stě padesát korun.

Knihu zájemce pozná podle ladenského kostela svatého Archanděla Michaela (na snímku). Dominanta obce totiž zdobí titulní stranu knihy.