Ještě na začátku tohoto týdne mohli Břeclavané tušit příchod Vánoc zejména díky sněhové nadílce, ozdobenému smrku u kostela svatého Václava a tradičním létavicím na sloupech veřejného osvětlení. Od pátku na vás ale bude dýchat atmosféra Vánoc ze všech jejích částí. Tentokrát vás tedy pozvu na zahajovací víkend nabitého předvánočního programu, který si mohou obyvatelé i návštěvníci města užívat po celý týden až do třiadvacátého prosince!

Už v pátek ve dvě odpoledne tak můžete například zavítat do areálu Na Rovnici, kde Poštorané přichystali Vánoční jarmark svaté Lucie. Čekat tam na vás budou tradiční lákadla na zahřátí, jako jsou svařené víno, punč či medovina. Na své si však přijdou i milovníci dobrého jídla. Pokud ale dorazíte Na Rovnici nasávat atmosféru i pomocí tradičních koled, potěší vás podvečerní zpívání dětí z poštorenských mateřských škol.

Podobně laděný program bude Na Rovnici i v sobotu, a to už od deváté hodiny dopolední. Zítřejší večer však zpěvy a koledami vyzdobí poštorenská chasa a dětský slovácký krúžek Koňárci. Zkrátka nepřijdou ani v nedaleké Charvátské Nové Vsi. Od šesti hodin v podvečer v tamní sokolovně vystoupí cimbálové muziky Notečka a Rosénka či slovácký krúžek Charvatčané a jeho mladá odnož Charvatčánek.

Starou Břeclaví zase projde živý betlém, jenž se v pět odpoledne vydá od tamního parčíku k hostinci Na Obecní. Za tamním kulturním domem zabaví návštěvníky přichystaný bohatý program.

Ježíškova dílna

Na Zlatou neděli konečně ožije i městská část, a to stejně jako v minulých letech na pěší zóně u břeclavského gymnázia. Ve dvě hodiny po poledni tam vypukne show rádia s názvem Ježíškovo putování po Moravě. V rámci ní přichystala oblíbená rádiová stanice nakouknutí do Ježíškovy dílny. Zájemci budou mít také možnost nadělit vánoční hudební přání, které poputuje přímo do éteru všem posluchačům.

Od tří hodin odpoledne se pak budou návštěvníci předvánočních trhů s výhledem na městský park bavit díky folklórnímu souboru Břeclavánek či mladé skupině Hudební školy Yamaha s příznačným názvem Nechce se nám. Po jejich vystoupeních bude následovat půlhodinové pásmo promítaných pohádek a taneční číslo břeclavské skupiny Actiwity D. C. se speciálním vánočním programem s názvem Kráska a zvíře.

V průběhu následujících čtyř dnů pěší zóna přivítá i folkového písničkáře Jaroslava Hutku či swingové zpěvačky Základní umělecké školy Břeclav. Program uzavře tichý ohňostroj. V kapli svatého Rocha budou po celý týden vystaveny dřevořezby břeclavského umělce Františka Vargy.

Na Zlatou neděli se také budou veselit v Poštorné a Staré Břeclavi. Na Vánočním zpívání v poštorenském kulturním domě se ve čtyři odpoledne sejdou pěvci a pěvkyně Koňarů, Koňárků a tamní chasy se svými hosty.

Ve velkých městech vánoční trhy začínají už poslední týden v listopadu. Poptávka po nákupu dárků přímo od řemeslníků, včelařů či řezníků totiž znamená zajímavou příležitost pro nakupující i prodávající. Města jako Brno, Olomouc či Praha tak žijí Vánocemi po celý měsíc, což kladně prospívá nejen jejich rozpočtu, ale i image. Snad se tak v brzké době dočkáme smělé snahy radnice přiblížit nezapomenutelnou atmosférou vídeňskému ideálu i Břeclav.

PETR VLASÁK (Autor je z Břeclavi a zabývá se kulturou, zejména pak hudbou a filmy)