Když si Jitka Zemánková prohlíží bustu římského císaře Marca Aurelia, má jen slova chvály. „Byl skutečně člověk na svém místě,“ říká mladá žena, jež vítá návštěvníky mířící do útrob mikulovského zámku.

Výstava mapující život Římanů a Germánů na Pálavě je jedním z lákadel Předjarního dne v Mikulově. Celodenní akci s pestrým programem patří sobota, jež otevírá turistickou sezonu. Úspěšně? „Myslím, že ano. Lidé mají Mikulov rádi. Hodně záleží na počasí, které vyšlo. Za dvě úvodní hodiny se přišlo podívat šestnáct lidí. Řada z nich byla ze Slovenska,“ vypráví Zemánková.

Slovenkou v historickém městě je například Jana Stránská. Je deset hodin dopoledne a s kamarádkou, která na jih Moravy přijela pro změnu z Prahy, stoupá na Kozí Hrádek. Kdysi místo určené k zabezpečení kraje, slouží dnes hlavně jako rozhledna. „Jsem tady poprvé, mám vztah k historii, takže se mi Mikulov zalíbil. Určitě si nenechá ujít prohlídku Ditrichštejnské hrobky,“ tvrdí Stránská a po točitých schodech míří na vrchol Kozího Hrádku. „Výhled je úžasný,“ libuje si poté.

To už v ruce drží kelímek se svařeným vínem, které nabízí tamní „průvodce“ Josef Hrdlička. „A to je víno pro Pražáky nebo Moraváky?“ naráží žena z hlavního města na známý vtip. Není sama. Vyhlídkku si odmítají nechat ujít také další návštěvníci z Čech nebo severní Moravy. „Dojmy jsou většinou pozitivní. Když je vhodné počasí, lze vidět až na atomovou elektrárnu Dukovany a na druhé straně na Karpaty,“ vypráví Hrdlička o jedinečném výhledu.

Námaha při výšlapu stojí za to. Reakce po posledním schodu jsou vždy stejné. Pohled na mikulovské skvosty lidé zvěčňují fotoaparáty či videokamerami.

Hodiny odbíjí jedenáctou. V Ditrichštejnské hrobce vyráží první skupina na prohlídku útrob, které jsou letos přístupné vůbec poprvé. „Předjarní den je určitě dobrý nápad. Ohlasy jsou pozitivní,“ je přesvědčená Libuše Koleníková, jež v hrobce vítá přicházející hosty.

Jen o pár metrů dál, na lavičce historického Náměstí, sedí Mikulovanka Marie Tvrdoňová. Užívá si sluníčka. V Mikulově není dnes kam spěchat. „Že se do města zase nahrnou turisté? To mi nevadí. Je to vítané oživení,“ míní domácí obyvatelka.

Lidé si díky Předjarnímu dnu vybírají dohromady z jedenácti míst, kde si užívali výstavy, netradiční pohled na město a ochutnat vína nebo likéry.

Sobotou v Mikulově začala turistická sezona. Desítky tisíc hostů už se blíží.