Oficiální cena desetidenní dálniční známky pro osobní auto do Rakouska je dvě stě dvacet korun. Na některých čerpacích stanicích v České republice se dá ale koupit klidně i za tři sta. Obzvláště v těch příhraničních. Obchodníci si totiž často přizpůsobují směnný kurz.„Prodejci na benzinových pumpách mohou měnit nebo určovat směnný kurz podle svého uvážení. Stanovují si ho prostě podle sebe. A jejich jednání není protiprávní. Spíše jen neetické," vysvětlil mluvčí českého Ústředního automotoklubu (ÚAMK) Martin Opatrný.

ÚAMK právě jako jeden z hlavních distributorů dálničních známek v České republice určuje také jejich oficiální cenu v korunách. Odvíjí ji podle směnného kurzu České národní banky. Desetidenní kupón do Rakouska by tak měl stát dvě stě dvacet korun, na Slovensko dvě stě osmdesát pět. Poručit ostatním ale ÚAMK nemůže.

Na Břeclavsku v blízkosti hraničních přechodů se tak částky za nálepky k sousedům značně liší. Jen jedno mají společné – oficiální ceny převyšují. Na turistech se snaží vydělat majitelé malých benzínek i obchodníci ze „značkových stanic". „Spíše než na jméně záleží na poctivosti," potvrdil Opatrný.

Za známku do Rakouska si řidiči připlatí na Shellce v Mikulově, na Benzině ve Valticích i na menší čerpací stanici RKV v Břeclavi. Cena kupónu se pohybuje od dvou set sedmdesáti do tří set korun. Slovenské dálniční známky obvykle o tolik dražší nejsou.

Lepší situace není ani v Brně. Částky se od těch na Břeclavsku většinou příliš neliší. Existují ale i světlé výjimky.

„Řídíme se doporučenými cenami. Výdělek z prodeje máme sice před zdaněním jen necelá tři procenta, ale bereme to jako službu zákazníkovi," uvedl majitel čerpací stanice v Brně Bohunicích Pavel Semerád. Za zahraniční dálniční kupóny si jako jeden z mála neúčtuje ani korunu navíc.

Opatrný doporučuje zjistit si na internetových stránkách českého automotoklubu oficiální ceny známek. A hlavně nenechávat nákup na poslední chvíli. „Lidé se tak připravují o svoji nejúčinnější obranu. Těsně před hranicemi se už mnohdy nemohou sbalit a jet hledat příznivější cenu někam jinam. Riskují také, že známky už mohou být vyprodané," připomněl.

Další možností, jak na vykutálené obchodníky vyzrát, je pořízení kupónu až za hranicemi. Při placení tamější měnou jsou totiž manipulace s kurzem vyloučené.

Postupovala tak i Břeclavanka Barbora Tomečková, která na přelomu června a července cestovala autem na dovolenou do Chorvatska. „Dálniční známku jsem vždycky kupovala až v zemi, kde jsem ji potřebovala. Rakouskou v Rakousku, slovinskou ve Slovinsku," potvrdila.

Ceny dálničních zámek:

Rakouská - Slovenská
oficiální cena 220 285
RKV Břeclav 270 310
Benzina Valtice 259 290
Shell Mikulov 300 ---
Robin Oil Brno Slatina 290 350
Benzina Brno Slatina 269 310
Pavel Semerád Brno 220 285

*ceny jsou v korunách k 19. 7. 2012

JANA LANGOVÁ