Podle zúčastněných byla schůze, kterou ovlivnilo zveřejnění rok staré tajné nahrávky, velmi emotivní. „Nahrávka sehrála svou roli, navíc pár hodin před volbou, to lidi ovlivní," je přesvědčený například poslanec Jiří Petrů, který v pondělí v břeclavském Dělnickém domě nechyběl.

Podle něj je výsledek regulérní a je třeba ho respektovat. Těsnou výhru Ryšavého ale označil za Pyrrhovo vítězství. „Ty způsoby, které byly použité, to nikomu neprospěje. Pokud někdo vnímá názory lidí v Břeclavi, ví, že mnozí volají po změně. Mohli jsme jim ji nabídnout," řekl Petrů.

A kritizoval první kroky staronového předsedy. „Nejprve všem nabídl podanou ruku s tím, že chce ukončit veškeré spory, aby vzápětí navrhl odvolání nedávno regulérně zvoleného výboru. Jeho návrh ale neprošel, schůze byla přerušená a bude pokračovat devátého června. Pořád je to na ostří nože a to není dobré," komentoval dění v břeclavské ČSSD valtický poslanec.

Narážel tím mimo jiné i na fakt, že ve výboru mají naopak mírnou převahu podporovatelé Jaroslava Války.

Nahrávku nepustili

Ryšavý na otázku, zda jeho zvolení ukončí spory v břeclavské organizaci, odpověděl v úterý vyhýbavě. „Byl bych tomu rád. Máme ale před evropskými volbami, nebudu se k tomu více vyjadřovat," odmítl starosta okresního města pokračování rozhovoru.

Podobně reagoval i poražený ředitel břeclavského domova důchodců Jaroslav Válka. „Schůze není ukončená, ze své pozice bych nechtěl komentovat něco, co běží. Je to hodně citlivé," sdělil Břeclavskému deníku.

Jeho spojenec Zdeněk Urban, který na zveřejněné nahrávce mluví, nabídl před hlasováním svým spolustraníkům, aby si všichni společně celý zhruba půlhodinový záznam poslechli. Neuspěl. „Převládla obava, že se schůze bude zbytečně protahovat. Mrzí mě to. Myslím si, že pokud někdo tu nahrávku uslyší v celém kontextu a pozná jednotlivé hlasy, tak si každý rozumný člověk udělá vlastní obrázek," uvedl Urban, který nadále trvá na tom, že se ničím neprovinil.

Svého předsedu vybírali břeclavští sociální demokraté 
v pondělí už podruhé. Při první únorové volbě byl jako vítěz v souboji s Válkou původně ohlášený také Ryšavý. Po pozdějším přepočítání hlasů, ke kterému dal podnět jeden z členů strany, se ovšem ukázalo, že oba kandidáti získali shodně 38 hlasů. Proto se volba musela opakovat.

„Myslím si, že volební komise si při počítání hlasů dala tentokrát velký pozor. 
A výsledky můžeme považovat za definitivní," podotkl okresní tajemník ČSSD na Břeclavsku Petr Sulovský.