Zatímco někde plánují pouze jednodenní trhy spojené s rozsvícením vánočního stromu na náměstí o první adventní neděli, jinde bohatý program potrvá po celý prosinec.

Vánoce v Břeclavi

V Břeclavi lidé už tradičně po osmnácté v řadě nasají kouzlo Vánoc při charitativní Adventní inspiraci v tamní synagoze. Připravená je na neděli 26. listopadu. Následovat bude v neděli 3. prosince od tří hodin odpoledne rozsvěcení vánočního stromu v parku u nádraží.

„Klasický vzrostlý strom doplní výzdoba s novými prvky v parku, návštěvníci se mohou těšit na nové svítící prvky. Chybět nebude ani doprovodný program, světelná light show nebo koncerty. Vystoupí Charvátčané i žesťový kvartet s vánočním troubením. Samozřejmostí je Ježíškova pošta i tradiční oblíbené školní vánoční stromky,“ nalákala Edita Rišicová z pořádajícího Městského muzea a galerie Břeclav.

Zdroj: Deník/Petr Turek

Těšit se mohou břeclavské děti i na mikulášskou metelici. Ta, tentokrát bez krampusů, odstartuje 5. prosince na pěší zóně v půl páté odpoledne. „Pro děti jsme si připravili vystoupení kapely U tebe a ohnivou show,“ zmínila Rišicová.

Týdenní vánoční trhy zahájí na pěší zóně 15. prosince tradiční Blešák. Na každý den si až do 23. prosince pořadatelé připravili bohatý doprovodný program. „Budeme tady mít živý i klasický dřevěný betlém, koncerty a kreativní dílny pro děti v pavilonu. Dokonce to vypadá, že vyhlásíme i vánoční soutěž v malování. Výtvory dětí bychom pak v pavilonu v parku i vystavili,“ řekla jedna z pořadatelek.

Vánoce v Mikulově

Celý prosinec bude provoněný vánoční atmosférou také v Mikulově. Rozsvěcení vánočního stromu na náměstí si radnice připravila na neděli 3. prosince. Mikulovští oslaví letošní Vánoce s novým osvětlením kostelní věže.

Zdroj: Deník/Lukáš Ivánek

„Původní světelná výzdoba věže u kostela svatého Václava byla stará asi pět let a vykazovala časté výpadky. Proto vedení města rozhodlo osvětlení modernizovat. Nové osvětlení je nejen vizuálně bohatší, ale také energeticky významně méně náročné. Svítit bude navíc v teplých barvách. Současně jsme objednali i novou světelnou hvězdu na vánoční strom,“ prozradila mluvčí města Markéta Ničová. Dodala, že radnice plánuje v dalších letech postupnou obnovu a případné rozšíření světelné vánoční výzdoby ve městě.

Mikulášskou nadílku si mikulovské děti užijí v úterý 5. prosince na Náměstí. Jejich rodiče se zase už o tři dny později, a to v pátek 8. prosince, mohou těšit na vánoční koncert Lenky Filipové v místním kinosále. „Navazujeme na tradici, kterou nám přerušil koronavirus. Naposledy u nás před Vánoci zahrál Petr Bende, a to v roce 2019,“ připomněl mluvčí pořádající Mikulovské rozvojové Dominik Ryšánek.

Podotkl, že kapacita kina je omezená. Lístky za necelé čtyři stovky by si tak zájemci měli pořídit co nejdříve. Koupit si je mohou jak přes webové stránky mikulovského kina, tak i v turistickém a informačním centru na Náměstí.

Vedení města dokončilo opravu cenné židovské obřadní síně v sousedství tamního židovského hřbitova.
Skvost v srdci Břeclavi opět září. Oprava židovské obřadní síně je hotová

Vánoce pod radnicí, tedy tradiční mikulovské vánoční trhy s představeními základních uměleckých škol, mateřinek a s jarmarkem, chystají Mikulovští na víkend 9. a 10. prosince.

Vánoce v Hustopečích

Pohodovou předvánoční atmosférou se mohou lidé nechat nakazit i v Hustopečích. Tamní advent odstartuje v pořadí už desátý ročník Adventního punčování. A to v sobotu 2. prosince.

„Akce je i letos hodně zaměřená na Hustopečské, kteří se na jejím pořádání i podílejí. Budeme mít opět punčové týmy, které budou nabízet nejen punč, ale i něco dobrého k jídlu. Výtěžek poputuje většinou na nějakou dobročinnou akci,“ sdělila za pořadatele Jana Hrádková, vedoucí Marketingu a kultury města Hustopeče.

Právě v sobotu 2. prosince se v Hustopečích poprvé rozsvítí i vzrostlý jehličnan na Dukelském náměstí. „Přesný program ještě dolaďujeme. Chtěli bychom anděly na chůdách a živý betlém. Loni jsme v něm měli Pannu Mariu s Josefem a Ježíška. Letos přibydou Tři králové. Samozřejmostí bude i drobnější jarmark s představením tradičních řemesel, občerstvením, vánočním zbožím či adventními věnci,“ nalákala Hrádková.

Zdroj: Miroslava Jakubčíková

Chybět nemá ani Ježíškova pošta. „Letos bychom navíc rádi nakoupili stromečky v květináčích a nabídli místním školkám, základní umělecké škole a spolkům, aby si je nazdobili v duchu svojí činnosti. Takže třeba stromeček rybářů by mohl být ozdobený třeba rybičkami,“ usmívala se vedoucí marketingu města.

V plánu má hustopečská radnice také hned tři adventní koncerty. Dva z nich v evangelickém kostele a jeden v hustopečském kině.

Vánoční poutákredakce.breclavsky@vlmedia.czZdroj: Redakce