K vidění jsou na Velikonočním jarmarku. Čekat ale pouze beránky nebo kraslice by bylo bláhové. Například Ivana Jelínková je autorkou desítek vazeb květin a nejrůznějších doplňků do domácností. Však je také její stůl neustále obsypaný zvědavými návštěvníky.

„Její vazby jsou opravdu krásné. Navíc je velmi ochotná. Když se někomu něco líbí a chtěl by to jen v jiné barvě, udělá to a dodá," říká Stanislava Smetanová z Mateřského centra Pupíci, které akci pořádá.

„Pro místní jsou její práce určitě největší lákadlo," doplňuje další z pořadatelek Martina Šardická.

Jelínková přitom tvrdí: „Začala jsem jako samouk a floristickou školu jsem si udělala až potom."

„Bez malování už nemohu být"

Když tvoří, většinou neví, jak bude výrobek ve výsledku vypadat. Pracuje intuitivně. Zkrátka, jak to právě cítí. „Nějakou představu mám, ale dělám zejména podle fantazie," upřesňuje Jelínková, jež nad vazbami tráví dlouhé hodiny.

Zdaleka však není jediná, kdo v sále velkoněmčického kulturního domu přitahuje pozornost.

Mezi další talentované lidi tam patří vizážistka, výrobci velikonočních dekorací a další. Desítky obrazů a kreseb, které jsou k vidění v oddělené části, vytvořila zase patnáctka amatérských umělců, zdokonalujících se v kurzu malířky Jany Rozkové. Jde o domácí premiéru, která patří pouze Velkoněmčickým.

Třeba Vratislava Skoumalová z Hustopečí si dnes musí díla svých kolegů pouze prohlížet. Ale nelituje. „Na paní Rozkovou jsem získala číslo poměrně náhodou a kurz navštívila ze zvědavosti. Teď jsem tam každou sobotu a už bez toho nemohu být. Chodím strašně ráda, protože tam panuje příjemná atmosféra," říká Skoumalová.

Velikonoční jarmark se ve Velkých Němčicích koná po třetí. „Letos je jiný v tom, že máme právě výstavu obrazů, ukázku paličkování a výstavu fotek," vypráví Smetanová.

Nabídka tamního jarmarku je každým rokem větší. Letošní podoba je ale maximum. „Více už bychom do kulturního domu ani nedali. Jedině bychom mohli oslovit jiné výrobce, abychom se za rok zase odlišili," dodává Smetanová.