Můžete si vyrobit nejenom přehoz, ale i teplý pléd, svetr, deku nebo třeba kobereček. Nejznámější pletařkou a zřejmě zakladatelkou stylu „mega pletení“ je Laura Bireková z Los Angeles. Jehlice vyměnila za trubky, a tím se proslavila. To je ale extrém, při kterém své přibývající dílo sotva unesete. Podobnou deku sice seženete na e-shopu, ale můžete si ji zkusit uplést i sami. Zvládne to i začátečník a radost z originálu bude o to větší. Může se také stát zajímavým dárkem.

Co budete potřebovat?

U nás se používá kvalitní česaná vlna Merino – jemná nebo o trochu hrubší, která je odolnější. Kdo nevěří svým prstům, může si pořídit velké jehlice (10 až 12). Pro velikost deky 180 x 140 cm budete potřebovat 4 kg vlny. Přikrývka z vlny, která je silnější a má kratší vlas, může sice kousat, zato více vydrží. Ovčí vlna má velmi dobré samočisticí schopnosti a neutralizuje pachy. Skvěle hřeje, izoluje, dýchá a je také šetrná k životnímu prostředí. Navíc dokáže eliminovat i UV záření.

Ze záliby se stal plný pracovní úvazek. Výtvarnice Vendula Pucharová z Drnholce na Břeclavsku (na snímku) přenáší motivy z lidových krojů na módní oblečení.
Folklorní motivy dobývají české šatníky. Zdobí trička, tenisky i svatební šaty

Při práci počítejte s tím, že budete kolem sebe potřebovat větší prostor, a také vás možná budou brzy bolet ruce, protože hmotnost vašeho díla bude postupně stoupat.

Tip: Dva až tři dny před tím, než se pustíte do mega štrikování, vyjměte vlnu z obalu a nechte ji volně ležet na rovné, hladké podložce, aby se tzv. vydýchala. Pak ji smotejte bez utahování do volného velkého klubka. Materiál se na konci práce na jednotlivé části nebo dílu nikdy nestříhá, ale jemně natáhne a utrhne.

SHIBORI – japonská batika
Shibori - japonská batika, která bývala uměním chudých

Pamatujte také na to, že hotový výrobek nelze prát. Můžete ho luxovat, vyklepat nebo větrat na čerstvém vzduchu. Samočisticí schopnosti ovčí vlny podpoříte vyvěšením ve vlhkém prostředí, třeba za mlhy v přístřešku nebo v zapařené koupelně. Možností je víc, jen deště se vyvarujte. Pokud už se stane, že deku polijete třeba kávou, nikdy nenechte skvrnu zaschnout. Prolijte postižené místo vodou a pak vymačkejte mezi dvěma ručníky. Následně nechte volně rozložené uschnout. Velké čištění nechte raději na odbornících.

Jak na to?

S pomocí prstů:

Stačí vytvořit první očko smyčkou a pak tvořit volná oka jedno za druhým s pomocí vedení vlákna spodem a s dalšími oky vytvořit pravidelný řetízek. Může stačit 30 ok, ale záležet bude na tom, jak širokou deku chcete. Pokračujete následně tak, že každý okem protáhnete přízi a vytvoříte další očko, takto z obou stran stejně. Oka neutahujte. Až vám dojde klubíčko, navážete konec novým. Klubko má většinou 30 metrů. Na závěr protahujete přízí očka a konec upevníte ze zadní strany díla.


S pomocí jehlic:

Plést můžete hladce z jedné strany a obrace ze druhé strany nebo jen hladce z obou stran. Hezčí je ale pletený dekor, který může připomínat teplý zimní svetr s copánkovým nebo rybím vzorem. Další možností je norský vzor, při kterém střídáte barvy příze podle libosti nebo podle návodu, přičemž nevyužívaná nit se přetáhne zadem. Jen pozor na to, abyste ji příliš neutáhly.

Františka Těšínská