SLEDOVALI JSME ONLINE: Volby na jižní Moravě

„Vítězem voleb, sdružením Pro Region, jsme byli vyzvaní k jednání. Šli jsme do toho ale s tím, co jsme říkali už před volbami. A to, že chceme zásadní změny ve fungování radnice a ve stylu chování zastupitelstva. Podloženo jsme to měli personálními a programovými požadavky,“ uvedl lídr ČSSD Oldřich Ryšavý.

Jak dodal, v neděli ráno se od vedení Pro Regionu dozvěděli, že některé jejich požadavky nejsou splnitelné. Proto se ČSSD rozhodla obrátit na další strany a uskupení. „Výsledek voleb vnímáme jako vůli voličů, že chtějí v Břeclavi změnu,“ objasnil Ryšavý s tím, že spornými body bylo působení Martina Radkoviče a obsazení tajemníka městského úřadu.

„Takovou informaci jsme před chvíli skutečně dostali. Těžko k tomu něco říkat. Večerní jednání s ČSSD byla úspěšná, ale teď to vypadá, že je všechno jinak,“ uvedl krátce po nedělním poledni lídr kandidátky Pro Region Zdeněk Petr.

Ryšavý už i prozradil možné nové složení vedení radnice. On je kandidátem na starostu a ČSSD ještě navrhne jako místostarostu Jaroslava Parolka. Dalšího místostarostu má získat ODS, jejímž kandidátem je Luboš Krátký, a také KDU-ČSL, která navrhne Miloše Petrů. Tyto strany získají také po jednom radním, stejně jako TOP 09 a Perspektiva pro Břeclav.

„Jsme připravení dát důstojnou roli opozici, tedy Pro Regionu a KSČM, v kontrolních orgánech. Aby mohly fungovat jako účinná kontrolní opozice,“ sdělil Ryšavý.

MICHAL ŠUPÁLEK
ELIŠKA WINDOVÁ