Výskytu tohoto vzácného hlodavce v okolí města si třiapadesátiletý muž všímá celý život. Posledních osm let se syslům věnuje výrazněji. „Přišli mi vždycky zajímaví, například chováním. Navíc se pohybují kolem mě, ve vinohradech, sadech, záhumenkách," říká Prát.

Před lety byl sysel pronásledovaný jako polní škůdce, dnes patří mezi nejvzácnější savce Evropy. „Tehdy jsme za zničené okurky nemohli dostat žádnou náhradu škody, sysel už nebyl zákonem považovaný za škůdce," připomněl ještě událost Velkopavlovčan.

Vše je odpuštěno. Před pár dny dokonce lidé mohli Práta spatřit na televizní obrazovce. V dokumentu O syslech a lidech. Na amatérského přírodovědce upozornili filmaře pracovníci z Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky.

Prát se předtím začal věnovat mapování výskytu sysla obecného. Ve Velkých Pavlovicích objevil populaci, která dosud unikala pozornosti zoologů. „V roce 2006 jsme dali výzvu do tisku, do Rovnosti, a pak se lidé ozývali, kde všude syslové jsou. Zjistili jsme, že rozšíření je plošnější, sahá téměř po Strážnici," uvádí.

Třiapadesátiletý amatérský přírodovědec Stanislav Prát z Velkých Pavlovic se zabývá i populací sysla obecného ve Velkých Pavlovicích a okolí.

Podle něj žije hlodavec na Velkopavlovicku úplně jinak, než je obvyklé. „Mají tu prostor tří set hektarů. Jsou tady roztroušení, i proto nepůsobí tak velké škody. Když se ale někomu dostanou na zeleninu, je to neštěstí. Umí vyloupat i hrachové lusky," tvrdí Prát.

Na českém území je uváděných pouze osmadvacet lokalit, kde jsou kolonie sysla obecného v posledních letech potvrzené. Katastr Velkých Pavlovic je jednou z nich.

O jak početnou populaci se jedná, je nejasné. „Nejde o jedinou velkou kolonii. Nor je hodně. Sysel využívá jednu základní, hnízdní noru a další úkrytové v okolí," vysvětluje, proč se číslo odhaduje obtížně.

Výskyt malého zvířete byl spojovaný spíše s krátko střiženými trávníky s volným rozhledem. V okolí Velkých Pavlovic ovšem žije v poměrně různorodé krajině. „Zajímavé je, že k zimnímu spánku se ukládá už v srpnu a spí často až do dubna," představuje muž sysla jako velkého „spáče".

Studentský projekt

V uplynulém roce byl Prát lektorem společného projektu studentů velkopavlovického gymnázia a jejich kolegů ze slovenské Senice. Poznávali přírodu a sysla. „Koordinátorkou projektu byla Marie Šmídová. Zaznamenávali jsme nory s pomocí GPS navigace do map, v dalším workshopu jsme pak počítali, kolik nor přibylo," popisuje.

Jak dodal, hlodavci se znovu objevují na místech, kde dlouho nebyli. „V šedesátých letech jich bylo dost, pak na nějaký čas jakoby vymizeli. A nyní? Je možné, že kromě Velkých Pavlovic budou i v záhumenkách v Bořeticích nebo Kobylí," upozorňuje amatérský přírodovědec, jenž pracuje v městských službách.