„Zrálo to ve mně delší dobu, žádný průšvih v tom není. Už po volbách jsem avizoval, že to bude moje poslední funkční období. Slovo držím, jenom se ta dobu trochu zkrátila," řekl končící starosta Břeclavskému deníku Rovnost.

A proč vlastně starosta, který v roce 2014 „dotáhl" Vrbici k vítězství v jihomoravském kole Vesnice roku, končí? „Klíčové věci, které jsem si předsevzal, jako například kanalizace, jsou hotové. Máme opravenou školku i školu, v obci se buduje optická síť. A já jsem zrovna teď dostal zajímavou nabídku z byznysu. Souvisí s rozvojem mého původního oboru, určitě by se neopakovala, takže se vracím k logistice," řekl Bílek. Konkrétnější být ale nechtěl.

LÍNÝ NEBO KORUPČNÍK

Jako „budovatele" ho vnímají i mnozí obyvatelé obce. „Za jeho éry se spousta věcí vybudovala. Neměli jsme spolu žádné problémy. Naopak jsme natočili naše první mužácké cédéčko a obec byla hlavním sponzorem," lituje Bílkova odchodu vedoucí vrbickým mužáků Václav Hasík starší.

Vrbický starosta bude chybět i prvnímu muži sousedních Bořetic Františku Petráskovi. „Je to škoda, spolupracovalo se s ním opravdu dobře. Doufám, že když zůstane jako místostarosta, bude to pokračovat," věří Petrásek.

Pro Bílka je ovšem teď šestileté období v čele obce překvapivě spíše přítěží. „Je to komplikované mít dneska v životopise cokoliv, co se týká politiky. V soukromé sféře je to velké minus. I já jsem musel vysvětlovat, proč jsem se rozhodl starostovat. Nahlíží na vás, jestli nejste líný nebo korupčník. Vždycky jste minimálně podezřelý," podělil se Bílek o svou zkušenost.

Na jeho osmapadasátiletého nástupce, který doposud pracuje jako vedoucí skladu, teď čeká například oprava chodníků.