Spolupráci stvrdila čtyřkoalice podpisy už deset hodin po uzavření volebních místností. „Dohodli jsme se a už máme podepsanou koaliční smlouvu,“ potvrdil Deníku Rovnost před jedenáctou hodinou večer Dominik.

Prvním místostarostou bude Svatopluk Pěček z ANO, dalšími pak sociální demokrat Jaroslav Válka a lidovec Richard Zemánek.Nová koalice bude mít v sedmadvacetičlenném zastupitelstvu křehkou většinu jediného hlasu. „Je to o hlas méně než měla předchozí koalice. Budeme proto ještě určitě hledat něčí tichou podporu,“ naznačil Dominik. Pravděpodobnou variantou je KSČM se dvěma mandáty.

Smutným vítězem voleb v Břeclavi je dosud opoziční sdružení Mladí a neklidní. Přestože získalo přes dvacet procent hlasů, vládnoucí koalice bude bez jejich účasti. „Splnili jsme cíl voleb – dvacet procent hlasů, to je skvělý výsledek. Snažili jsme se vyjednat novou koalici pro Břeclav, ale nikdo ze stávajících vládnoucích stran s námi vůbec nekomunikoval,“ komentoval třiatřicetiletý lídr Jakub Matuška. S šesti mandáty se Mladí a neklidní chystají být opozicí s výrazným hlasem.

Do městského zastupitelstva se dostalo rekordních devět uskupení, tedy všechna kandidující. Poprvé také SPD s jedním mandátem.

Aktuální zpravodajství z celého volebního víkendu vám bude přinášet početný tým Deníku Rovnost. Podívejte se na jeho členy:

Fotogalerie: Představujeme jihomoravský redaktorský volební tým Deníku Rovnost

Podle lídra ANO Pěčka volby v okresním městě ovlivnil právě tah na bránu Mladých a neklidných. „Osobně jsem jejich raketový úspěch nečekal. Svou kampaní oslovili lidi, kteří tolik nevolí. Převážně mladé. I oni mohou za poměrně vysokou volební účast,“ pokračoval Pěček.

V Břeclavi přišlo k volbám přes 40,43 procenta oprávněných voličů, tedy více než před čtyřmi lety. „Nejvíce preferenčních hlasů získal dosavadní starosta Pavel Dominik – 2 294,“ sdělil mluvčí radnice Jiří Holobrádek.

Vítězem voleb v Hustopečích je po čtyřech letech znovu Sdružení nestraníků se současnou starostkou Hanou Potměšilovou. Získalo osm mandátů a společně se sdružením Zdravé Hustopeče může sestavit těsnou koaliční většinu v zastupitelstvu.

Nejlepší volební zpravodajství z vašeho okresu, kompletní výsledky všech obcí, vizitky zastupitelů okresního města, analýzy možných koalic. To vše nejpodrobněji a nejkvalitněji v pondělním vydání Deníku Rovnost.

Dvojblok vedl ve městě společnou volební kampaň. Ve vedení radnice se může obejít bez podpory dosavadních koaličních partnerů ANO a sociální demokracie. „I když se nemusíme o nikoho dalšího opírat, je možné, že vytvoříme širší koalici. Budeme jednat v neděli," uvedla Potměšilová.

Dlouho do noci sčítali výsledky voleb v Mikulově. Vítězná ODS současného starosty Rostislava Koštiala získala šest mandátů v zastupitelstvu. Komunisté tedy na třetí prvenství po sobě nedosáhli, byli druzí. Do zastupitelstva se dostalo sedm uskupení. Sdružení Ženy pro Mikulov s lídryní a stávající místostarostkou Marií Leskovjanovou ale zůstalo pod čarou. Ve městě pod Pálavou se tradičně tvoří široká vládnoucí koalice.

Bašta sociální demokracie padla ve Valticích. Tradiční strana dosáhla nejhoršího procentuálního výsledku v komunálních volbách od roku 1998. Přesto necelých 22 procent stačí na druhé místo. Volby ve vinařském městě vyhrálo nové sdružení Valtičané 2018 s 31 procenty.