Právě v Bulharech zhodnotil premiér Sobotka výsledky nedělní cesty. „V Jevišovicích jsme se starosty okolních obcí dohodli, co bude Povodí Moravy neprodleně řešit. V dalších třech obcích jsem se seznámil s postupem záchranných prací po sesuvech půdy. Rád bych poděkoval samosprávě, dobrovolným i profesionálním hasičům za to, co se v uplynulých dnech podařilo zvládnout. Ukazuje to dobré fungování Integrovaného záchranného systému, který je schopen pomáhat i v takovýchto mimořádných případech," řekl Sobotka.Premiér Bohuslav Sobotka s ministrem vnitra Milanem Chovancem navšívili místa postižená povodní a sesuvy půdy. Cestu zakončili v Bulharech.

Ministr Chovanec zdůraznil, že spolupráce všech složek záchranného systému bude pokračovat i nadále, protože v Bulharech budou trvat práce na sanaci svahu nejméně týdny.

Hejtman Hašek poděkoval premiérovi i celé vládě, že nerozporovali vyhlášený stav nebezpečí a neprodleně poskytli potřebné peníze. „Uvolněných deseti milionů korun použijeme na nezbytné práce," slíbil hejtman. Do sobotního večera podle jeho slov „spolkla" opatření tři miliony korun.

Zatímco ve Strachotíně už se obyvatelé domů ohrožených sesuvem svahu v sobotu po pěti dnech „vyhnanství" vrátili do svých domovů, v Bulharech nebezpečí trvá. A práce na zabezpečení sesouvajícího se svahu nad řekou Dyje, na němž stojí čtrnáct domů, nadále pokračují.

Hasiči tam o víkendu pořezávali stromy a keře na břehu Dyje. Uvolňovali tak prostor pro náklaďáky s kameny. „Úkolem dne je dokončit provizorní panelovou cestu. Vede k místu, kde se bude vysypávat nová pata svahu. Aby rozšířený břeh měl dostatečnou únosnost, musí dnes také hasiči vyčistit pravou část koryta," přiblížil nedělní práce mluvčí jihomoravských hasičů David Jirouš.

Místo zásahu monitorují tablety a bezpilotní letoun Kingfisher od specializovaných fi­rem.

ANETA BERÁNKOVÁPremiér Bohuslav Sobotka s ministrem vnitra Milanem Chovancem navšívili místa postižená povodní a sesuvy půdy. Cestu zakončili v Bulharech.