„Podle vyjádření od ženy, která labuť viděla, jí měla chybět spodní část zobáku. Ukázalo se, že se mýlila. Zobák byl funkční, nebyl poškozený. Jednalo se o tržnou ránu, kdy ptákovi spodní čelistí zobáku propadnul jazyk ven," přiblížil vedoucí rajhradské stanice Jaroslav Sedláček.

Zraněnou labuť odchytili záchranáři až na druhý pokus na břehu rybníka v blízkosti Hraničního zámečku v Hlohovci na Břeclavsku. Ránu ptákovi chirurgicky ošetřili přímo u rybníka. „Ránu jsme očistili a sešili asi osmi stehy. Obratem jsme labuť pustili zpátky na vodu. Byly to vstřebatelné stehy, které nemusíme vytahovat," zmínil Sedláček.

Vinohrad. Ilustrační foto
Hibernal a Pálava v kurzu: Jsou snadno rozpoznatelné, míní someliér z Valtic

Pro ošetření přímo na místě se odborníci z Rajhradu rozhodli vůbec poprvé v historii stanice, nemuseli tak labuť převážet. „Tento způsob jsme okoukali od kolegů z plzeňské záchranné stanice, kteří už tuto možnost vyzkoušeli. Kapacita stanic pro velké ptáky, jako jsou labutě, může být někdy naplněná, také je vždy výhodnější, když labuť zůstane ve svém okrsku, může sedět na hnízdě," podotkl Sedláček.