Zadržení jsou na služebnách policistů. Ti nyní ověřují jejich totožnost. „O tom, jak budeme v těchto případech postupovat, bylo rozhodnuto v uplynulých dnech," uvedla Rendlová.

Syřané mohou v České republice požádat o azyl. Pokud to udělali již v Maďarsku, budou zřejmě propuštěni s tím, aby do sedmi dní opustili zemi. Měli by se vrátit do Maďarska. Zřejmě se ale pokusí vycestovat do Německa, kam většina z nich směřuje.

Jde o první početnější skupinu běženců od úterního záchytu víc než dvou set lidí. Policisté je umístili do svých tří zařízení pro běžence. Postupně je propouští. Ve čtvrtek místa opustilo zhruba padesát cizinců. V pátek Rendlová počítá s propuštěním dalších čtyřiceti až padesáti.

Sýrie je zmítaná občanskou válkou a násilnostmi. Mnozí z jejich obyvatel hledají útočiště v Evropě. Především Maďarsko se potýká s přílivem uprchlíků. Česká republika postavila v nevyužívané věznici v Břeclavi-Poštorné stanový tábor pro 300 uprchlíků. Je připravený jako rezerva pro případ potřeby. Stavba vyvolala v Břeclavi vlnu nevole.

Emoce se snaží klidnit tamní starosta Pavel Dominik (Pro Region). „Situace je pro nás nepříjemná. Snažím se získat co nejvíce informací, protože teď nelze dělat skoro nic jiného než postupně informovat obyvatele. Rozhodování jde mimo nás. Uvidíme, jestli bude tábor využitý. Někteří říkají, že ano. Jiní zase tvrdí, že se po měsíci složí a odveze. To by pro nás byla dobrá zpráva, ale nevěřím tomu. Jak bude migrační vlna pokračovat, nikdo neví," řekl Dominik ve čtvrtečním rozhovoru pro Břeclavský deník Rovnost.