Například ve Vojenské nemocnici v Brně chybí v průměru šest až osm sester na velkých odděleních, někteří lékaři a zdravotníci z radiologie. U obslužného personálu je dlouhodobý podstav, jejich platy jsou nízké a práce náročná.

Nemáme čas na odpočinek, vykrýváme jedna druhou. Jsme pořád jen lidi, kteří můžou onemocnět, potřebují dovolenou a musí se starat o děti. Není měsíc, kdy bychom byli v plném počtu," popsala vedoucí sestra a předsedkyně odborové organizace Soňa Janáková.

Podle vrchní sestry urgentního příjmu v nemocnici ve Znojmě Jany Procházkové je současný stav péče o pacienty neudržitelný. Za nezbytné považuje, aby vláda vytvořila takové pracovní podmínky, které by mohly do zdravotnictví nalákat novou generaci zaměstnanců.

„Nedokážu si představit, že rok vykrývám služby za chybějící sestry a pak mi někdo řekne, že můžu mít jen týden dovolené, abychom zachovali chod oddělení. To je ale běžná praxe ve všech nemocnicích," uvedla Procházková.

Vystudované zdravotní sestry po pár letech praxe odchází a raději mění obor. Průměrný věk sester se zvyšuje a podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška jich do pěti let ze zdravotnictví odejde zhruba patnáct procent.

Zákrok je vhodný zejména pro starší pacienty, pro které by chirurgická operace představovala velké riziko. | Video: Deník/Robin Fajmon

Nevyhovující situace je také v sociálních službách. Jednotlivá zařízení se potýkají s nedostatkem nejen zdravotníků, ale i pracovníků přímé péče. V pečovatelských domovech navíc přibývá lidí s těžkým onemocněním.

„Je to náročná, opovrhovaná a špatně ohodnocená práce. Nedávno od nás odešel pracovník přímé péče a šel dělat elektrikáře, protože si tak vydělá více," řekla zdravotní sestra z Domova pro seniory Věstonická Naděžda Kucharská.

Odboráři z Jihomoravského kraje se na úterním jednání v Brně shodli, že společně zatlačí na politiky. Ve společné výzvě požadují zvýšení mezd v sociálních službách a ve zdravotnictví, omezení přesčasové práce a zastavení přeměny krajských nemocnic do jedné akciové společnosti.

„Platové tabulky nejsou dostatečně vysoké, ale je to pořád jistota oproti akciovým společnostem, které v česku působí," podotkla místopředsedkyně odborového svazu Jana Hlinková.

Krajští odboráři z nemocnic, záchranky a dalších zdravotnických či sociálních zařízení v úterý upozornili také na stoupající agresivitu pacientů, vyvolanou horší dostupností zdravotnické péče. Uvedli, že své požadavky jsou připraveni hájit všemi dostupnými prostředky, které jim dává k dispozici právní řád České republiky. Sedmadvacátého listopadu se chystají připojit ke dni protestů, kterou vyhlásila Českomoravské konfederace odborových svazů.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Strážník zachránce. Luboš z Brna na dovolené zastavoval krvácení při nehodě auta

Poslechněte si hovor strážníka s operátorem záchranné služby. | Video: Deník/Robin Fajmon