Na téměř pět milionů korun vyjde výstavba nového dopravního terminálu, který brzy vyroste ve Vranovicích. Modernizaci místa, na němž se setkává autobusová doprava s železniční, pocítí kromě Vranovických i cestující z Ivaně, Přibic a dalších okolních obcí.

Po Břeclavi a Kloboukách u Brna jde o další přestupní terminál, který na Břeclavsku vznikne. „Získali jsme na něj dotaci z evropského fondu. Se stavbou bychom měli začít koncem března a práce potrvají do června," říkal starosta Vranovic Jan Helikar.

Administrativně se na výstavbě začalo pracovat zhruba před třemi lety, kdy skončilo železniční spojení mezi Vranovicemi a Pohořelicemi. Lidé od té doby využívají zejména linkové autobusy.

„Jezdím do Vranovic autem, odkud jedu vlakem do školy. Mohli by opravit hlavně čekárnu, která je tam v šíleném stavu. To bych opravdu uvítala. Je tam smrad a různé individua, člověk se rozhodně necítí příjemně. Vranovická stanice je navíc využívaná hodně, protože například z Ivaně se do Brna jinak nedostanete. Pokud nejedete autem," reagovala Jana Langová, která žije v Ivani a do krajského města pravidelně dojíždí za studiem.

Cestující si úpravy sami vyžádali

Náklady na výstavbu terminálu jsou 4,8 milionu korun, evropské dotace pokryjí 85 procent této částky. Zbytek poputuje z obecní kasy. Dalších sedm set tisíc poslalo vedení Jihomoravského kraje na vypracování projektových dokumentů.

Ve srovnání s Klobouky u Brna nebo Břeclaví jde však o „pakatel". Zatímco Vranovičtí se vejdou pod pět milionů, ve dvou zmíněných městech jde o stavby několikanásobně dražší.

V okresním městě budou lidé chodit na autobus nově k vlakovému nádraží. Cestující v Kloboukách i Vranovicích ovšem zamíří na místa, na nichž nastupovali či vystupovali z autobusů i dosud. Vše bude však modernější, pohodlnější a opravené. „Autobusy nám staví u vlakového nádraží i teď, ale často musí stát na chodníku. Je to nebezpečné a nevyhovující," upozornil Helikar.

Nápad vybudovat ucelené přestupní místo vznikl podle jeho slov zejména jako reakce cestujících a představitelů sousedních obcí. „Zejména z připomínek, které pocházely přímo z provozu," upřesnil vranovický starosta.

Jedním z příznivců dopravního terminálu je například první muž Pohořelic Josef Svoboda. „Určitě je to dobré, protože po silnicích míří čím dál větší objem dopravy. Cesty jsou zacpané nejvíce v ranní špičce, kdy autobusy nemusí garantovat včasný dojezd. Proto je pro lidi, kteří chtějí jet do Brna vlakem, terminál jistě dobrou zprávou," sdělil Svoboda.

Až na ten břeclavský, na němž práce potrvají až do příštího roku, by další dva terminály v regionu měly být hotové už letos v létě.