V hospodě se někdy popere snad každý. Často stačí jedna nemístná poznámka a už se to mele. Teď si nejspíš ale žižkovští budou dávat větší pozor na to, co kde dělají a jestli je opravdu nutné rozbít sousedovi, se kterým nevychází, okno do kuchyně. Jejich přestupky totiž nově řeší břeclavská radnice.
Podnět k tomu dalo prý vedení samotného Žižkova. Přiměl ho k tomu nedostatek pracovních sil. „Nemáme nikoho, kdo by se přestupky zabýval. Chybí nám právník i odborní pracovníci. Na zasedání starostů obcí mikroregionu Podluží jsme se hromadně dohodli, že to tak bude lepší,“ uvedl starosta Moravského Žižkova Josef Buzrla.

Smlouva platí na neurčito. Po tu dobu bude obec platit do břeclavské kasy tisíc korun za každý přestupek. Podle slov starosty ji to ale nijak výrazně nezatíží. „Míváme tak dva až tři přestupky ročně, takže to klidně obětujeme. Není to žádná závratná částka,“ myslí si.
Do rozpočtu města poputují také veškeré správní poplatky za vyřízení každého případu a také výnosy z pokut. „Není to sice mnoho, ale chápeme, že tak malé obce nemohou platit lidi speciálně na vyřizování přestupků. Prozatím si účtujeme tisícikorunu, ale na konci roku vyhodnotíme, jestli na tom zbytečně neproděláváme. Potom bychom museli poplatek nějak upravit,“ upřesnil tajemník břeclavské radnice Dalibor Neděla.

Jak řekl, radnice už letos podobných smluv uzavřela několik. „Kromě Žižkova spolupracujeme s Moravskou Novou Vsí, Hruškami, Valticemi a Tvrdonicemi. Předpokládám, že časem se o tuto možnost bude zajímat ještě více obcí,“ míní Neděla…

Více najdete v úterý 14. srpna, v Břeclavském deníku

zamyšlení