Jana Jirchářová má v pohořelické Cukrovarské ulici salon krásy pro psy. Od pondělního rána budou pod jejími okny nově jezdit autobusy. Náhradní zastávky se už rýsují před tamním obchodně průmyslovým parkem. Důvodem je výstavba přestupního uzlu v centru města. Od začátku týdne se notně prodlouží i pěší cesta žákům, kteří dojíždí do pohořelických škol.

„Zastávky na Cukrovarské ulici už jsou namalované. Z okna vidím stojany s označením linek. Ještě nevím, kde budou parkovat moji zákazníci, stávali totiž na této silnici. To teď nepůjde," uvedla v pátek Jirchářová. Stejně na tom budou obyvatelé ulice.

• Lidická ulice: úplná uzavírka
  terminálu a parkoviště od 28.
  dubna do 30. srpna
• Lidická ulice SSZ (kyvadlový
  provoz): třítýdenní omezení
  někdy v termínu od 20. května
  do 20. června a 18. až 24.
  srpna
• Hybešova ulice: úplná
  uzavírka od 28. dubna do 12.
  června
• pouze jednosměrný provoz v
  Cukrovarské ulici (z Tyršovy)

Úpravy stávajícího autobusového nádraží jsou rozdělené do tří etap. Celý projekt má stát třiadvacet milionů korun. Podle starosty Josefa Svobody více než polovinu z této částky uhradí dotace z Operačního programu ROP Jihovýchod. „Práce na první etapě by měly být hotové do konce srpna," nechal se slyšet starosta.

Tato fáze počítá s úpravou autobusových zastávek a části veřejného osvětlení v Lidické ulici, chodníků sousedících domů či odvod dešťových vod.

„Jsme si vědomí, že stavební úpravy prostoru autobusového nádraží přinesou Pohořelickým, žákům i podnikatelům komplikace. Situaci však nemůžeme ponechat beze změn. Je to otázka bezpečnosti. Na stávajícím nádraží musely autobusy při otáčení couvat," řekl starosta.

Opravy nejspíš zasáhnou i provoz a docházku pohořelických škol. Na té základní se zvonění do hodin dlouhé roky řídilo podle dojezdů autobusů. Dětem doposud stačilo jen projít silnicí, aby se dostali do školní budovy. Nyní se jim trasa asi o půl kilometru prodlouží.

Žáky Základní umělecké školy v Pohořelicích dřív zavezl autobus prakticky až ke škole. To se od pondělí změní.

„Přestávky i vyučovací hodiny máme ještě kratší než na základní škole. Žáci, kteří přijíždí z okolí, by tak mohli přijít až o polovinu hodiny. Uvidíme, co se bude dít, řešit se to ale musí," sdělila tamní ředitelka Hana Celnarová.

A omezení pro osobní dopravu? Podle starosty se stavební firma maximálně vynasnaží zachovat průjezd po Lidické ulici, která je hlavním tahem. „Práce by stavebníci měli provádět postupně. Vždy se překope jeden jízdní pruh, doprava bude pouštěná kyvadlově," informoval Svoboda.

Úplná uzavírka čeká podle plánu do dvanáctého června i Hybešovu ulici. Další autobusové zastávky ve městě však zůstanou v provozu. Následující dvě etapy projektu přestupního uzlu se zaměří na demolice a postavení nových sociálních zařízení, úpravu parkovací plochy a opravu chodníku.