Finální tečku za převodem hustopečské nemocnice udělali ve čtvrtek zastupitelé Jihomoravského kraje. Dle očekávání se vyjádřili pro návrh.

Semerád doufá, že tato změna v budoucnu neovlivní poskytovanou péči. „Byla by škoda, kdyby se tam vyměnili doktoři, na které je člověk zvyklý," uvedl Hustopečan.

Kraj se zavázal, že po převzetí nemocnice od města v ní zůstane zachovaný současný rozsah zdravotních služeb. Podle smlouvy minimálně do roku 2027. V opačném případě hrozí kraji sankce. „Je to minimum, které do budoucna vidíme. Spíše budeme hledat další cesty, jak zatraktivnit nabídku poskytování zdravotních služeb. Nemocnice zůstane dál pevně spojena s regionem Hustopečska. Zachraňujeme nemocnici jako součást veřejného zdravotnictví," nechal se slyšet hejtman Michal Hašek, jehož úředníkům přibude „úlovek" v síti krajských zdravotnických zařízení.

Peníze na mzdy

Nemocnice zatěžovala město v posledních letech milionovými ztrátami. S jejím majetkem přechází z města na kraj také všechny závazky. Podle informací zástupců kraje v současné době činí rozdíl mezi závazky a pohledávkami 36,1 milionu korun.

Jak sdělil jihomoravský radní pro zdravotnictví Marek Šlapal, krajští zastupitelé včera schválili i devítimilionový příspěvek pro Nemocnici Hustopeče na úhradu výdajů spojených se zahájením její činnosti jako krajské příspěvkové organizace. „Peníze jsou určené na úhradu dluhů a především na mzdy. Jihomoravský kraj přebírá odpovědnost za maximální rozdíl mezi závazky a pohledávkami ve výši čtyřiceti milionů korun," vyjádřil se.

Představitelé Hustopečí odhlasovali, že nemocnici bude ve městě provozovat kraj již v minulém týdnu. Ne všichni zastupitelé souhlasili.

Podle starostky Potměšilové je nutné, aby kraj do nemocnice investoval. Devítimilionovou injekci uvítala. „Počítali jsme s tím, bylo to předmětem našich dohod s krajem. Jde o peníze na rozjezd v prvních dnech po převodu nemocnice, aby nemohlo dojít k finančním potížím," vysvětlila starostka.

Jak dodala, pro město skončila velká kapitola vyjednávání. „Smlouvy s krajem podepíšeme v pondělí," uzavřela Potměšilová.

Městu zůstává poliklinika, spravovat ji bude Správa a údržba budov.