Podepsáno. Mikulovu má z radnice vládnout další čtyři roky starosta Rostislav Koštial z ODS. Ta o víkendu vyhrála volby ve městě pod Pálavou před komunisty. „Dohodu o koalici zatím podepsalo čtrnáct zastupitelů ze čtyř uskupení,“ řekl Koštial v pondělí večer Deníku Rovnost.

Informaci potvrdil také Zbyněk Tureček zvolený do pětadvacetičlenného zastupitelstva za sociální demokracii spolu se dvěma kolegyněmi. „Naše lídryně Leona Alexová by se tak měla stát novou místostarostkou,“ uvedl Tureček.

I tyto tři hlasy ČSSD umožnily zástupcům ODS sestavit většinovou koalici. K dohodě se přidali ještě dva zvolení zastupitelé za STAN. „Podpořím starostu,“ reagoval nynější radní Rostislav Souchop. Hnutí ANO vyjednalo post radního opět pro Karla Pavlíka, další je ještě ve hře.

Starosta Koštial řekl, že se snažil vytvořit širokou koalici, jejíž zástupci by se podíleli na vedení města.

SJEDNANÁ KOALICEODS, 6 zastupitelů (starosta Rostislav Koštial)
ANO, 3 mandáty
ČSSD, 3 mandáty (místostarostka Leona Alexová)
STAN, 2 mandáty
*ve hře je ještě Pro Mikulov, má nabídku pro Sylvii Chludilovou na post druhé místostarostky pro sdružení


Novému sdružení Pro Mikulov, které získalo ve volbách čtyři mandáty, nabídl post druhé místostarostky. „Zatím to nepřijali. Navrhli jsme do této funkce Sylvu Chludilovou. Už má zkušenost s komunální politikou a ve volbách získala nejvíc preferenčních hlasů z tohoto sdružení. Přeskočila i jeho lídryni,“ popsal Koštial.

Kandidátku Pro Mikulova ovšem vedla Silvie Pelant Janatová, která podle informací Deníku Rovnost chtěla ve vedení radnice změnu. Ani jedna z těchto dvou žen v pondělí redakci nezvedala telefon ani nereagovala na sms.

Tři mandáty bude mít v novém zastupitelstvu sdružení Mikulovští. Uplynulé čtyři roky mělo jednoho radního Vojtěcha Mihalíka. „Nabídku jít do rady tentokrát odmítneme. Chtěli jsme získat větší sílu v radě, nebudeme tam jen do počtu,“ komentoval Mihalík.

Podle Koštiala vyjednávací tým ODS nenabídl místo v radě komunistům, pouze možnost podílet se na kontrolním a finančním výboru. Komunisté v komunálních volbách nezopakovali dvě poslední výhry, na pásce skončili druzí a získali čtyři zastupitelská křesla.

Už v sobotu bylo jasné, že se s vedením radnice rozloučí stávající místostarostka Marie Leskovjanová. Sdružení Ženy pro Mikulov zůstalo pod čarou.