Co se tady vypěstuje, musí se tady také sníst a vypít. To je heslo recesistické vinařské republiky Kraví hora. Vinaři u Bořetic slaví tento víkend desáté výročí založení svého státu. A prezident Václav Petrásek svého nápadu rozhodně nelituje.

Jak vzpomínáte na založení republiky? Bylo to těžké?
Těžké to nebylo, ale samotná příprava byla dlouhá. Začal jsem o tom přemýšlet už na konci osmdesátých let. Na zahrádkářské schůzi jsem pak přednesl svůj nápad, jak bych si představoval oživit vinařskou tradici a přilákat k nám turisty. Pak jsem se stal starostou Bořetic a měl jsem jiné starosti. Až před deseti lety se mi podařilo zlákat asi patnáct vinařů a šli jsme do toho.

Vyplatilo se to?
Určitě. Pro turistu jsme tady neměli téměř nic. Neměl kde přespat. Dneska je na Kraví hoře a v Bořeticích už přes čtyři sta lůžek v hotelech, penzionech či v ubytovnách a u soukromníků. Když si lidé včas nezablokují ubytování, tak ani čtyři sta lůžek v sezoně nestačí. Tím jsme zkulturnili celou Kraví horu a založení Bořeticím pomohlo i v soutěži Vesnice roku.

Oslavy jsou třídenní. Co jste pro lidi připravili?
V pátek večer zazpívají v Bořeticích mužácké sbory a pak vypustíme deset čínských balónků štěstí. V sobotu se sejdeme na Vinckově náměstí, odkud se vydáme průvodem na naše letiště. A neděle bude spíše rekonvalescenční. Zájemci si mohou nakoupit vína.

Kravihorská republika pozvala na oslavy i prezidenta České republiky Václava Klause, který je čestným občanem. Přijede?
Zatím se nám neozval. Bohužel jsme narazili na problém voleb, přitom jsme prezidentovi posílali i protest, jak si mohl dovolit vyhlásit volby na termín oslav založení republiky Kraví hora. Takže předpokládám, že nepřijede.

Proslavili jste se řadou recesistických akcí. Chystáte opět něco?
Víkend se ponese v duchu oslav. Takže nic zásadního nechystáme. Nejvíce se asi proslavilo naše antireferendum, kterým jsme reagovali na rakouské referendum kvůli Temelínu a Benešovým dekretům v roce 2002. Proto jsme my protestovali proti vídeňskému ruskému kolu, které na nás žene mráz.

Jak vidíte budoucnost republiky Kraví hora?
Chceme dál pracovat na tom, abychom sem přilákali turistu za vínem. Začínáme mít trochu generační problém. Stárneme a mladým se už moc ve vinohradech nechce pracovat.