Ten má ve své aktuální funkci za úkol usměrňovaní činnosti výkonného výboru, který se zabývá jednotlivými oblastmi fyzioterapie. A také spolupráci se zahraničními organizacemi. „Česká Unie fyzioterapeutů je jedinou skupinou svého druhu v zemích východní Evropy, která se podílela na vytváření takzvaných guidelines pro Parkinsonovu chorobu. Jsou to doporučené postupy léčby vycházející z nejnovějších poznatků," říká Břeclavan.

Toufar své zvolení do čela Unie fyzioterapeutů nijak nepřeceňuje. „V momentě, kdy si člověk myslí, že nějakému oboru rozumí, zjišťuje, že to vlastně moc nechápe. Stále je čemu se věnovat a na čem pracovat," shrnuje skromně svou motivaci pro další práci. Té podle svých slov věnuje mnohem více hodin, než je standardní pracovní doba.

Jak říká, k fyzioterapii se dostal souhrou náhod. „Při rozhodování o tom, co budu dělat, jsem si pořád nebyl jistý. Pak jsem na neurochirurgické klinice v Hradci Králové pomohl při praxi jednomu pacientovi po operaci míchy, za což mě pochválil i přednosta kliniky. V té chvíli jsem si vnitřně řekl, že mě to baví," vzpomíná na osudový impuls Toufar.

V současnosti si na nedostatek práce stěžovat nemůže. Kromě vedení Unie fyzioterapeutů nadále působí v břeclavské nemocnici. „Na Břeclavsku jsou častější úrazy z cyklistiky, která je tu rozšířená. Řešíme také více pádů z žebříků než v ostatních regionech, což souvisí se sbíráním ovoce," přibližuje čtyřicátník specifika regionu.

Podle něj mají také lidé v současnosti větší problémy se zády než dříve. „Dožívají se více let a dostávají se tak do věku, kdy už záda zkrátka bolí," říká Toufar, podle něhož zádům škodí rovněž dnes rozšířená sedavá zaměstnání. Ve volném čase se poté mnozí věnují sportům, jako je tenis či golf, které představují pro páteř jednostrannou zátěž. „Za bolesti zad může také stres a napětí," uzavírá Toufar.

Prezidentem profesní organizace fyzioterapeutů byl zvolený letos v březnu.

VÁCLAV PETRŮ