Vše o návštěvě prezidenta Zemana na jižní Moravě najdete souhrnně ZDE

PŘEČTĚTE SI ONLINE ZPRAVODAJSTVÍ ZE STŘEDEČNÍ NÁVŠTĚVY PREZIDENTA MILOŠE ZEMANA NA JIŽNÍ MORAVĚ:

17:00 - Oficiální část návštěvy prezidenta České republiky Miloše Zemana na jižní Moravě skončila. Strávil zde tři dny, navštívil Brno, Brněnsko, Blanensko, Vyškovsko a Břeclavsko, kde dnes svou cestu zakončil.
DĚKUJEME ČTENÁŘŮM ZA SLEDOVÁNÍ ONLINU, KTERÝ TÍMTO KONČÍ.

16:55 - Lidé v České republice se baví Zemanovým výrokem o kalašnikovu a už si tvoří vlastní vtípky. Podívejte se ZDE

16:47 - Mezi vyznamenanými policisty v Mikulově při návštěvě prezidenta Miloše Zemana byla i břeclavská policistka, která kvůli označování uprchlíků na břeclavském nádraží loni v létě byla obviněna z rasismu.

16:22 - Prezident vyhlásí krajské volby na letošní říjen. S tímto termínem se předběžně počítalo. „Věřím, že v krajských volbách, jejichž termín skutečně určím na říjen, zvítězí ti nejlepší," uvedl.

16:14 - Prezident se na závěr návštěvy vrátil i ke svému kontroverznímu vyjádření o kalašnikovu, které pobouřilo české politiky (víc si přečtěte ZDE). "Pokud se vezme mé vyjádření doslova, vyzýval jsem k zastřelení i mě samotného. Uvedl jsem, že je to nedemokratiká varianta, jak se zbavit jakéhokoli politika včetně prezidenta. Zastřelím se, budu-li sám sebe k tomu vyzývat. Nebudu jmenovat politiky, kteří ze sebe svojí hysterickou reakcí udělali šašky. A myslím, že potrefené husy se už ozvaly," vysvětlil prezident.
Hejtman Jihomoravského kraje Hašek nazval aféru mediální dezinterpretací.
Ve středu poslankyně za občanské demokraty Miroslava Němcová navrhla propjednání této události i v poslanecké sněmovně.

15:58 - Prezident Miloš Zeman vyzdvihl z navštívených firem především slavkovský Liko-S. "Je to firma rodinného baťovského typu, kde se zaměstnancům říká spolupracovníci a oni firmě pomáhají opravdu prosperovat," řekl.

15:47 - Před svým odjezdem z jižní Moravy prezident Zeman ještě odpovídá na dotazy novinářů. Hejtman Michal Hašek nejdřív připomněl cestu prezidenta jižní Moravou a jeho setkání s válečními veterány jižní Moravy či setkání s lidmi. "Věřím, že prezident přijede třeba na mezinárodní strojírenský veletrh nebo na srpnové závody silničních motocyklů na Masarykově okruhu v Brně," uvedl hejtman.
Zeman ale tuto návštěvu nepotvrdil. Na jižní Moravu se chce vrátit za rok.
Prezident Miloš Zeman končí svou třídenní návštěvu jižní Moravy v Mikulově.

15:37 - Redaktorka Deníku Rovnost Alžběta Nečasová se ve středu osobně setká s prezidentem Milošem Zemanem, který si na ni vyhradil dvacet minut na exkluzivní rozhovor. Kompletní text si můžete přečíst ve čtvrtečním tištěném vydání jihomoravských Deníků Rovnost.

15:19 - Prezident Zeman si jídlo vybíral ze speciálního prezidentského menu.

14:59 - Předkrm v podobě jemné vepřové paštiky s brusinkami a čerstvou bagetou, kachní polévka s masem a fritátovými nudlemi ozdobená petrželovou natí, hlavní chod v podobě dozlatova pečené kachny s bílým a červeným zelím a houskovým a vídeňským knedlíkem. Takové menu poobědval Zeman na mikulovském Hotelu Zámeček. Článek s teprve dvacetiletým kuchařem, který vařil pro prezidenta, si přečtěte ZDE.

14:44 - Zeman odpovídal i na dotazy o zahraniční politice. Vyjádřil se například, že nepodporuje vstup Turecka do Evropské unie, neboť se podle něj jedná o kulturně odlišný stát.

14:26 - Při debatě s představiteli města Mikulov a okolních obcí jsem vynadal některým starostům. Tak odpověděl prezident Zeman na dotaz mikulovského obyvatele, jak to s dálnicí do Vídně vypadá. "Zastavili svými protesty rozvoj kraje," řekl Zeman, který upozornil na fakt, že rakouská strana postaví svou část dálnice k hranicícm už v roce 2018.
Už ve čtvrtek o trasování dálnice bude jednat mimořádně zastupitelstvo kraje. "Doporučujeme jako rada kraje vzít v úvahu trasování podle současné silnice vedoucí na Mikulov, nikoli obcházet novomlýnské dálnice z prava, jak někdo navrhoval," doplnil hejtman Michal Hašek, který bude na ministra dopravy apelovat, aby se zatím aspoň postavila trasa od hranic po nádrže Nové Mlýny.

14:20 - Prezident má za sebou obhlídku státních hranic. Ty se při evropské migrační krizi opět staly předmětem zájmu politiků. Česká republika kvůli uprchlíkům zvýšila bezpečnostní kontroly na hranicích. Miloš Zeman se netají svou skepsí vůči přijímání migrantů. V listopadu pobouřil část lidí i politiků, když sedmnáctého listopadu vystoupil na pódiu vedle Martina Konvička, mluvčího iniciativy Islám v ČR nechceme. O reakcích čtěte ZDE.

Přibližně 150 lidí přišlo na debatu s prezidentem Milošem Zemanem na mikulovský zámek.14:03 - V úvodu debaty na mikulovském zámku popřál prezident Miloš Zeman tamnímu městu, aby předběhlo v počtu turistů i sousední lednicko-valtický areál. "Pomůže tomu i víno, které je symbolem tohoto kraje. Vždyť ve víně je pravda. Proto ho politici pijí pouze v soukromí," řekl Zeman.
Zároveň vyzval hejtmana Haška k investici do nových vinařských sklípků. V závěru uvedl, že zvažuje, zdali nepodpoří jihomoravského senátora Zdeňka Škromacha, který navrhuje, aby se na vinařských cyklostezkách tolerovalo až 0,8 promile alkoholu v krvi.

14:01 - Když Miloš Zeman zavítal v závěru roku 2014 do opravených jízdáren lednického zámku v Lednici na Břeclavsku, sklidil ovace zaplněného sálu. V rukou se však objevilo i několik červených karet. Událost si připomeňte ZDE.

13:55 - Do velkého sálu mikulovského zámku přišlo s prezidentem debatovat asi 150 lidí.

13.46 - Jako poslední se před koncem návštěvy prezidenta na jižní Moravě dostanou ke slovu i lidé v Mikulově na Břeclavsku. V zámeckém sále debatují s prezidentem Milošem Zemanem.

13:35 - Prezident rád žertuje i na svůj účet. Při úterní debatě v Újezdu u Brna reagoval na dotaz, jestli se pak vyfotí s jednou z přítomných, následovně: "S tím žádný problém nemám, pokud to nebude selfie. Takovou fotku jsem zkusil fotit jen jednou se Zdeňkem Škromachem a je nutno říci, že jsme na ní vypadali strašně oba." Na fotogalerii se podívejte ZDE.

13:22 - Při poslední návštěvě Břeclavska zamířil prezident Zeman rovněž do Mikulova, kde se zúčastnil ocenění hasičů a policistů. Rukou potřásl například veliteli hustopečských hasičů Vladimíru Plodkovi.

13:20 - Po krátké návštěvě, při níž si prohlédl na hraničním přechodu i takzvaný schengenbus a automobil s termovozí, míří na setkání s představiteli Mikulova na tamní městský úřad.

13:08 - Jednu hodinu po poledni se vydává prezident Miloš Zeman s hejtmanem Michalem Haškem na inspekci pohraničí u Mikulova na Břeclavsku.Prezident Miloš Zeman zakončuje svou třídenní návštěvu jižní Moravy na Břeclavsku.

12:54 - Asi čtyřicítka vinařů se sešla s prezidentem Milošem Zemanem v září roku 2013 na valtickém zámku. Symbolická ochutnávka vín začala ryzlinkem vlašským. „Kdysi jsem si ze setkání s profesorem Krausem odnesl ten poznatek, že vínu nerozumím. Mám k němu ale pozitivní vztah," zasmál se tehdy Zeman.
Představitel recesistické Kravihorské republiky Václav Petrásek dal na závěr Zemanovi pas a zeptal se jej, zda se stane čestným občanem. Hlava státu odvětila, že jej mají považovat za člena. Připomeňte si událost ZDE.

12:43 - Z návštěvy vinařské školy ve Valticích neodešel český prezident s prázdnou. Škola mu darovala bednu s věnováním plnou vín a pálenek.

12:38 - Po prohlídce oddělení cizinecké policie ve Valticích zamíří Zeman až na státní hranice, kde pozdraví hraniční hlídku.
Prezident Miloš Zeman zakončuje svou třídenní návštěvu jižní Moravy na Břeclavsku.

12:31 - Na návštěvách jižní Moravy prezidenta vždy doprovází krajský hejtman Michal Hašek. V úterý ve Slavkově u Brna žertoval prezident i s ním, když připomněl Baťův citát. „Mám ho hrozně moc rád, protože po jeho vyslovení, zejména před politiky, mnohým zmrzne úsměv na rtech. Zní: Neříkej, že to nejde, řekni, že to neumíš," pronesl prezident Zeman.
Dodal, že pak je zajímavé sledovat kamenné tváře. „Koho tím Baťa myslel? Snad ne mě," pokračoval a otočil se na jihomoravského hejtmana Michala Haška.
„Tebe jsem tím opravdu nemyslel, Michale," ujistil s úsměvem prezident.
Víc si přečtěte ZDE.

12:17 - Prezident se ve Valticích přemístil na cizineckou policii, kde společně s hejtmanem Jihomoravského kraje Michalem Haškem vyznamenal některé policisty, kteří se podíleli na bezpečnostních opatřeních při uprchlické krizi.

12:08 - Prezident Miloš Zeman stejně jako při předchozích návštěvách chrlí své typické bonmoty. Už při pondělním setkání s tišnovskými občany svérázným způsobem reagoval na dotaz, jak se zbavit premiéra Bohuslava Sobotky. „Chcete-li se zbavit jakéhokoli politika, prezidenta nevyjímaje, je k tomu jediná demokratická cesta – a to jsou svobodné volby. A pak existuje nedemokratická cesta – a ta se jmenuje kalašnikov," odkázal Zeman na oblíbenou zbraň teroristů. Výrokem naštval premiéra i další politiky, víc si o tom přečěte ZDE.

Prezident Miloš Zeman zakončuje svou třídenní návštěvu jižní Moravy na Břeclavsku.11:55 - Studenti se ptají na jeho spory s médii i migraci či na definici vlastizrady. "Přijmout pod nátlakem evropské komise počet uprchlíků rozdílné kultury není vlastizrada v brutálním slova smyslu. Každopádně se tak vzdáváme vlastní suverenity. Necháváme za sebe mluvit evropskou komisi. A to se vlastizradě trochu blíží," vysvětlil svůj názor prezident Zeman.

11:48 - V úvodu debaty promluvá prezident ke studentům valtické školy o možných tématech. "Lidé si vždy myslí, že vědí vše o fotbale, sexu a politice. O fotbale vím, že se hraje na tři třetiny. Co se týče sexu, jsem už teď spíš verbální erotik. A po pěatadvaceti letech v politice mám pocit, že o ní nevím téměř nic," uvedl prezident.

11:26 - Střední vinařská škola Valtice je jedinou střední školou v České republice vyučující pravidelně vinohradnický obor s maturitou. Za dobu své činnosti vychovala tisíce odborníků tvořící páteř moravského a českého vinařství. Škola má vybudované školní hospodářství, vinice a moderní sklepní technologii. Školní vína v posledních letech získávají přední umístění na celostátních výstavách.

11:10 - "Ne, aby vás napadlo se se zazvoněním zvednou a odejít," hrozí se jedna z učitelek valtické vinařské školy. Přípravy vrcholí. Před půl dvanáctou dopoledne se setká prezident České republiky Miloš Zeman s asi padesáti studenty a odpoví na jejich dotazy.

11:03 - Prezidenta na škole vítali studenti v jihomoravských krojích.

10.50 - Poslední den prezidentské návštěvy začíná ve školních lavicích. Miloš Zeman přijíždí na návštěvu střední vinařské školy ve Valticích. 

Program 3. dne návštěvy (středa 27. ledna 2016):

10:50 příjezd do Střední vinařské školy Valtice
10:55 setkání s vedením školy
11:25 setkání se studenty
12:10 příjezd na Oddělení cizinecké policie ve Valticích
12.15 setkání prezidenta republiky s představiteli IZS, armády a starosty dotčených obcí, diskuse na téma ochrany státní hranice
12.55 prohlídka státní hranice Mikulov, setkání s hraniční hlídkou a prohlídka techniky
13:10 příjezd před městský úřad v Mikulově
13:15 setkání s představiteli města Mikulov
13:45 setkání s občany města Mikulov, Zámecký sál
14:20 podpis prezidenta republiky na Pamětní list města, dekorování praporu města stuhou prezidenta republiky, předání daru města prezidentu republiky
14:30 oběd podávaný hejtmanem Jihomoravského kraje na počest návštěvy prezidenta republiky, Hotel Zámeček Mikulov
17:00 konec návštěvy prezidenta republiky v Jihomoravském kraji