Učitelka Alena Jurkovičová v pátek před polednem přivedla k pomníku Tomáše Garriqua Masaryka v Břeclavi své žáky ze základní školy Slovácká. V centru města si 165. výročí narození prvního československého prezidenta připomnělo několik desítek lidí. Kromě politiků, zástupců Českého svazu bojovníků za svobodu a dalších organizací si poslechly řečníky právě i děti. „Ve škole jsme žákům předtím promítli něco z života Masaryka, aby se s tématem dopředu seznámili a věděli, proč sem vůbec jdou," řekla třídní páťáků Jurkovičová.

Pietní akt se konal den před výročím Masarykova narození. Znovu se objevily i hlasy, proč jsou vzpomínkové akce v Břeclavi pořádané ve všední den dopoledne. „Je to škoda, někteří lidé, kteří by třeba i rádi přišli, jsou v tu dobu v práci. V Hodoníně na Masaryka zavzpomínají v sobotu," všiml si předseda Klubu vojenské historie Břeclav Petr Holobrádek.

O víkednu? Děti by nejspíš nepřišly

Ten při pokládání květin a věnců k pomníku tradičně nechyběl. Prezidentův odkaz spolu s dalšími členy klubu uctil v dobové vojenské uniformě. Podle mluvčí břeclavské radnice Elišky Windové je dopolední čas ve všední dny pro takovýto druh akcí v Břeclavi již zavedenou praxí. „Několik let se těchto vzpomínek a piet účastní i zástupci škol, které to mají jako součást výuky," podotkla mluvčí.

Zazněly názory, že by se děti o víkendu nedostavily. „Nejspíš by nepřišly," myslí si také učitelka Jurkovičová.

Břeclavský místostarosta Zdeněk Urban přesto poznamenal, že termíny a časy příštích obdobných akcí ještě vedení radnice prodiskutuje.

Před žlutou školu na břehu Dyje přinesla květiny i Lubomíra Vojtová, členka břeclavského Sokola. „Nám důchodcům všední den nijak nevadí. Dnes je tady kolem patnácti členů sokolské jednoty. Při výročí nikdy nechybíme. Vážíme si toho, že nám zdraví dovolí se tady scházet," uvedla Vojtová.

V pátek byla ráda, že na vzpomínkové akce chodí i žáci některých břeclavských škol. „Mohlo by jich být ale více. Snad těm ostatním alespoň rodiče doma řeknou něco o Masarykově významu," zadoufala důchodkyně.

U hrobu rodičů

Lidé si u Masarykova pomníku mohli poslechnout projevy předsedy Okresní organizace Českého svazu bojovníků za svobodu Václava Vaňka a starosty města Pavla Dominika. Ten zmínil, že odkaz muže, označovaného za Prezidenta Osvoboditele, má stále své zastánce i kritiky. „O síle jeho myšlenek svědčí i to, že byly v době nacistické a komunistické záměrně zamlčovány," nechal se slyšet Dominik.

V Hustopečích si připomenou výročí narození prezidenta Masaryka první březnovou sobotu, tedy na den přesně. „Vždy se kladou věnce k hrobu jeho rodičů," sdělila vedoucí tamního muzea a galerie Soňa Nezhodová. Letos tam navíc navrhují rozšířit naučnou stezku na Hustopečsku a Kloboucku spojenou s postavou TGM.