Kdo by čekal, že příznivci monarchie budou v prezidentských volbách nadšeně podporovat Karla Schwarzenberga, byl by asi zklamaný. Alespoň v případě Luboše Veleckého z Valtic. Ten knížete nepodpoří ani ve druhém kole hlasování.

„Jsem proti jakékoliv prezidentské volbě. Můj názor je, že svého legitimního panovníka máme. Je jím Karel Habsbursko-Lotrinský," argumentoval člen Koruny České, monarchistické strany Čech, Moravy a Slezska.

Na Schwarzenbergovu kandidaturu se dívá tak, že zradil svůj knížecí stav. „Odvrátil se od tradice uvedení do funkce pomazáním seshora, od Boha. Chce být voleným reprezentantem lidu, odspoda. To je v protikladu s monarchistickou myšlenkou," hodnotil jednapadesátiletý fotograf, sommelier a kapitán výletní lodi.

K volbám se ale přesto chystá. K urně ostatně zamířil také v prvním kole.

„Vhodil jsem do ní neplatný hlasovací lístek, který jsem si sám vyrobil i vytiskl. A nebyl jsem sám, inspiroval jsem také další. Dávám tím najevo, že o politiku zájem mám, ale ne o prezidentské volby," vysvětlil Velecký.

A jak jeho originální hlasovací lístek vypadal? Figuruje na něm jméno Karel Habsbursko-Lotrinský, král český, markrabě moravský, vévoda slezský. Korunní princ. K trvalému pobytu je přihlášený ve všech svých zemích, stojí nad politikou a nepotřebuje být nikým navržený. A vylosované číslo kandidáta? Není zapotřebí.

„I ve druhém kole zřejmě vhodím do urny stejný lístek. Možná ho ještě trochu upravím. Prezidenta ale určitě volit nebudu," zopakoval muž, který to za monarchisty už dvakrát zkoušel v parlamentních volbách, jednou kandidoval do kraje a také do valtického zastupitelstva.

Monarchista Luboš Velecký z Valtic hlasoval v prezidentských volbách lístkem, který si sám vyrobil.

Podle Jána Janovíčka z břeclavského městského úřadu, které má na starosti organizaci voleb v regionu, Valtičan svým svérázným přístupem zákon nijak neporušuje.

„Na jeho výtvor se pohlíží jako na neplatný hlasovací lístek. Dotyčnému nic nehrozí, komise lístek prostě vyřadí. Občas se někdo s takovým osobitým přístupem najde. Ve volebních urnách už jsme v obálkách našli třeba i složenky, aby je radnice zaplatila," usmíval se Janovíček.

Starosta Valtic Pavel Trojan (ČSSD) v úterý o cílené antiprezidentské volbě možná až pěti obyvatel města slyšel poprvé. „Myslím si, že to bude mít jen minimální ohlas. Je to běh proti proudu dějin, Podle mě by návrat krále České republice nic dobrého nepřinesl," reagoval Trojan.

Velecký ale trvá na svém. „Vládnout musí ten, kdo je k tomu vychovávaný. Dneska jdou do politiky často lidé neschopní, kteří nic nemají, s cílem, aby teprve v politice zbohatli," vyjádřil se muž, který vypráví turistům plujících na palubě lodi po zámecké Dyji o Lichtenštejnech,

„Lidem se bohužel ještě moc nerozsvítilo. Příznivců monarchistické myšlenky přibývá jen velmi pomalu," přiznal Velecký.