V drama, ve kterém šlo o život, se změnila cesta dvou štamgastů z hospody U Buvola domů. Když procházeli v sobotu kolem jedenácté hodiny večer kolem domu, v němž bydlí Romové, přišli o kolo a peněženku. A pak se v městské části Břeclavi strhla pořádná mela.

„Chlapy, kteří šli z naší hospody, napadli a obrali Romové. Ostatní pak vyběhli pomoct tomu, kterého okradli,“ má majitelka hospody U Buvola Květoslava Pernecká jasno v tom, kdo incident začal. Ví to ale jen zprostředkovaně, protože v sobotu večer byla pryč.

Podle vyjádření policie, která na místě zasahovala spolu s městskými strážníky, udeřil člen romské rodiny jednoho ze štamgastů dřevěným kladivem. Muž upadl do bezvědomí. „Rom navíc vyzbrojen kosou bránil ostatním v tom, aby zraněnému muži poskytli pomoc,“ řekl Milan Janůvka z okresního policejního ředitelství.

Podle něj se výpovědi obou stran na místě konfliktu značně lišily. Romové totiž tvrdí, že muži vběhli do dvora domu a udeřili jejich dceru. Ti to však odmítají. „Romové nakonec vrátili kolo a našla se i peněženka. Ovšem už bez tří a půl tisíce korun, které byly předtím uvnitř,“ potvrdil Janůvka alespoň krádež.

Bitka skončila tržnými ranami, pohmožděninami i dalšími zraněními. Pro muže v bezvědomí musela přijet sanitka. Dechová zkouška na alkohol odhalila, že všichni výtržníci měli popito. Potyčku odnesl i náhodný kolemjdoucí, na kterého vyběhla Romka a praštila jej do zad igelitovou taškou s těžkým předmětem.

„Podle toho, co jsem slyšela, to muselo být hodně drsné. Jeden z napadených je ostatně stále v nemocnici,“ konstatovala včera Pernecká.

Policisté případ šetří pro trestný čin výtržnictví. Potyčka ovšem vyburcovala k aktivitě také břeclavské radní. Ti už na své nejbližší zasedání chystají mimořádný bod, ve kterém se budou zabývat bezpečností situací v Charvátské Nové Vsi v souvislosti s početnější romskou komunitou. Romové v této městské části žijí například v holobytech, které tady zřídila radnice.

„Trochu se bojím, že nic převratného nevymyslíme. Objem výjezdů městské policie se nedá nafukovat donekonečna. To by musela mít několik stovek strážníků. Jednoduchý recept bohužel nemám. Nějaké řešení se pokusíme najít příští středu na radě,“ slíbil místostarosta Pavel Dominik.

Charvátskou Novou Vsí se mezitím šíří obavy. „Je to nepříjemná situace. Bojím se, aby někteří chlapi nezačali mít strach do naší hospody chodit,“ svěřila se majitelka hospody U Buvola, kousek od které ke konfliktu došlo.