Zástupci Regionálního operačního programu (ROP) Jihovýchod prověřují situaci okolo bobové dráhy v Němčičkách. Impulsem se staly opakované stížnosti Jiřího Lhoty, který dodával materiál. Tvrdí totiž, že mu starosta Němčiček Petr Slezák, který na stavbu získal dotaci třináct milionů korun právě z ROPu, dluží peníze.

„Stížností, vztahující se k tomuto projektu, se zabýváme. Jsme v kontaktu jak s příjemcem dotace, tak i se stěžovatelem. Vše prověřujeme a celou situaci sledujeme. V případu postupujeme tak, aby nedošlo k ohrožení finančních zájmů evropských společenství," uvedla mluvčí ROP Jihovýchod Kateřina Dobešová s tím, že případ zkoumají právníci.

Lhota je přesvědčený, že bobovka změnila majitele, i když to podmínky získání dotace po dobu pěti let zakazují. Dráha stojí od roku 2010. Má k dispozici dokument o dražbě, který poskytl i Břeclavskému deníku.

Slezák jakoukoliv vlastnickou změnu ve včerejším rozhovoru popřel. „Nikam jsem nic nepřeváděl, bobová dráha je stále moje," stojí za svým.

Pokud by se skutečně prokázalo, že dráhu vlastní někdo jiný než starosta, ROP by podle Dobešové odstoupil od smlouvy a žádal peníze zpět. „Toto platí obecně. V případu v Němčičkách zatím nechceme předbíhat. Snažíme se být objektivní na obě strany, protože víme, že tam probíhá obchodní spor," upozornila Dobešová.

Kromě stížnosti podal Lhota podle svých slov na Slezáka a jeho společníka trestní oznámení. „Mohu potvrdit, že trestní oznámení máme, ale už delší dobu. Vzniklo kvůli bobové dráze a prozkoumání jejího účetnictví. Vše je ale zatím ve stadiu prověřování," sdělila břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Lhota tvrdí, že mu první muž Němčiček dluží sedm milionů korun. Slezák to popřel s tím, že Lhotovi dlužil 3,6 milionu, které pro něj měl připravené v bance, ale Lhota si je nevyzvedl. Je připravený to dokázat. „To je nesmysl a absolutní lež. Klidně mi mohl peníze poslat na účet," reagoval na to Slezákův věřitel.

Dlužná částka se podle jeho slov skládá ze dvou položek a sedm milionů je jejich součet. Tvrdí, že kromě výstavby dráhy totiž starostovi ručil za půjčku v bance. „Šlo o tři miliony kryté směnkou, teď už ale částka s úroky dělá více než čtyři miliony. Pan starosta jako fyzická osoba mi skutečně dluží toto. A pak jde ještě o to, že mi nebyla doplacená výstavba bobové dráhy, což dělá kolem dalších tří milionů," sdělil Lhota.

„Ať pan Lhota písemně dodá, na základě jaké faktury mu to dlužím. Ať dá právní doklad. Pan Lhota navíc není dodavatel stavby, ale subdodavatel. Nestavěl ji, ale dodával technologie. Generální dodavatel je někdo jiný a po něm by měl peníze chtít," reagoval Slezák.

ČTĚTE TAKÉ: Bobová dráha v Němčičkách: zákaz, žaloba, insolvence