Dneska se to všechno rozsekne, věřili v sobotu lidé, kteří odcházeli z jediné volební místnosti v Přibicích. Měli společné přání: aby z nových voleb vzešel jasný vítěz a rozjitřené emoce v rozhádané obci s jen o málo více než tisícovkou obyvatel opadly.

„Sedmnáct let jsem nebyla u voleb. Když zemřela vnučka, přestalo mě všechno bavit. Když je to ale teď tak rozhádané, říkám si, že i ten můj hlas může pomoci to změnit,“ podělila se o své pocity těsně po vhození obálky do volební urny například Ludmila Růjzlová.

Podobně jako ona uvažovali i další obyvatelé obce. Svědčí o tom vysoká volební účast, která překročila 66,6 procenta. Odevzdat svůj hlas přišlo v sobotu o 286 lidí více než v řádném podzimním termínu. Jasný výsledek to ale ani tak nepřineslo.

Vítězové: Za rozvoj Přibic

Nejvíce hlasů dostali stejně jako před rokem nezávislí Za rozvoj Přibic, a to čtyřiatřicet procent. V jedenáctičlenném zastupitelstvu jim patří čtyři místa. Tři křesla získala druhá ODS a dvě nástupce jejího posledního koaličního partnera – kandidátka s názvem Za soudržnost Přibic.

Důležité slovo ale budou mít v povolebních jednáních i dvě nová uskupení – Pro Přibice a Pořádek a právo. Obě získaly téměř jedenáct procent hlasů a v zastupitelstvu budou mít po jednom zástupci.

„Za svou stranu jsem velmi spokojený. Vyhráli jsme, získali jsme nejvíc mandátů ze všech. Teď budeme hledat koaličního partnera,“ řekl lídr vítězné kandidátky Za rozvoj Přibic Miroslav Effenberger, který byl až do sobotních voleb pověřený vedením obce.

Předem vyloučil pouze spolupráci s ODS, už jen kvůli podaným trestním oznámením a žalobám. „Budeme se snažit s ostatními dohodnout. Uvidíme, nakolik budou chtít respektovat vůli voličů,“ zamýšlel se Effenberger. Připustil také, že za jistých okolností se může stát to, co po loňských řádných volbách. Totiž že se spolu domluví zbývající uskupení a vítěz skončí v opozici.

Nejvíc hlasů dostal Stankovič

Jako vítěz se ovšem po sobotním hlasování cítí i bývalý starosta František Stankovič. Od voličů totiž dostal jako trojka na kandidátce ODS 257 hlasů, tedy nejvíc ze všech. „Poté, co na mě opozice nalila kýbl špíny, je to určitá satisfakce,“ přiznal muž, který se potýkal se zdravotními problémy.

„Chci poděkovat kolegům, kteří to za mě táhli. S výsledkem ODS jsem spokojený. Mám radost, že lidé mají svůj rozum a nenechají si namluvit nesmysly,“ uvedl s tím, že už se pilně připravuje na povolební vyjednávání. Z hlediska šancí ODS byl v neděli optimistický.

„Mluvit o koalicích je předčasné, zatím jsme se ještě ani nesešli. My jsme vždycky deklarovali, že jsme ochotní spolupracovat s každým, s kým to bude mít smysl,“ nechal se slyšet Petr Koška, který bude v zastupitelstvu jedním ze dvou zástupců kandidátky Za soudržnost Přibic.

Až do brzkého nedělního rána čekal na výsledky voleb i Karel Kratochvíl zvolený za uskupení Pro Přibice. „Všechno je to ještě hodně čerstvé. Podle mě se dnes nic zásadního nerozhodne. Myslím si, že povolební jednání budou na delší dobu,“ vyjádřil v neděli svůj názor.

Předčasné volby v Přibicích se jinak obešly bez problémů. „Žádné kupčení s hlasy ani náhlý nárůst počtu voličů jsme řešit nemuseli. Všechno probíhalo v klidu a podle zákona, což potvrdila i kontrola z Pohořelic,“ sdělila členka volební komise Stanislava Košková.

Do volební místnosti si našla cestu také řada prvovoličů. „Není mi jedno, kdo bude starosta,“ zdůvodnila čerstvě osmnáctiletá Lucie Effenbergerová, proč přišla volit.

Přibické zastupitelstvo se rozpadlo letos v březnu poté, co zastupitelé ze dvou koaličních kandidátek podali demisi. Důvodem byly opakované útoky opozice na starostu Stankoviče. Jeho někdejší zástupce Effenberger ho vinil ze špatného hospodaření.

VOLBY V PŘIBICÍCH

Za rozvoj Přibic 34,04 %, 4 mandáty
Občanská demokratická strana 28,78 %, 3 mandáty
Za soudržnost Přibic 15,51 %, 2 mandáty
Pro Přibice 10,85 %, 1 mandát
Pořádek a právo 10,80 %, 1 mandát

Zvolení členové zastupitelstva:
Miroslav Effenberger (Za rozvoj Přibic)
Jana Švecová (Za rozvoj Přibic)
Petr Kuchyňka (Za rozvoj Přibic)
Jaroslav Prokeš (Za rozvoj Přibic)
František Stankovič (ODS)
Jiří Valášek (ODS)
Vlastimil Janíček (ODS)
Petr Koška (Za soudržnost Přibic)
Marie Bednářová (Za soudržnost Přibic)
Karel Kratochvíl (Pro Přibice)
Ivo Procházka (Pořádek a právo)