Ovzduší, které panuje v Přibicích, není vhodné k práci a nedělá dobře ani obci. Proto jsme se v koalici dohodli, že v zájmu jejího fungování rezignujeme. Taková slova pronesl přibický starosta František Stankovič ze Sdružení nezávislých kandidátů V duchu tradic, a potvrdil tak, že atmosféra na tamní radnici je na bodu mrazu. Důvody, proč tomu tak je, se mezi zastupiteli různí.

„Hlavní důvod je, že někdo nebyl uspokojený ve svých ambicích. Koalice, tedy Strana nezávislých kandidátů V duchu tradic a Změna pro Přibice, je soudržná jako jeden muž. Menší skupina v zastupitelstvu jde s mým bývalým zástupcem Effenbergerem a druhá se mnou,“ sdělil starosta, který neví, zda bude znovu kandidovat. „Jsem tak znechucený, že vážně zvažuji nad tím, že odejdu. Mám toho už plné zuby. Skutečně nevím,“ krčil rameny Stankovič.

V tom, co stojí za rozpadem zastupitelstva, má naopak jasno bývalý místostarosta Miroslav Effenberger ze Sdružení nezávislých kandidátů Za rozvoj Přibic. „Už na ustavující schůzi jsem informoval zastupitelstvo, že se mi nelíbí některé praktiky, které starosta prováděl,“ řekl Effenberger, který po středeční rezignaci šesti zastupitelů z jedenácti obec dočasně povede. Až do nových voleb.

Jak dodal, šlo zejména o vyplácení mezd dvěma starostovi spřízněným osobám a nesrovnalosti s pronájmem zemědělské půdy, kterou vlastní Přibice. Problémem je podle něj také obcí zakoupená lednička, kterou nikdy nikdo neviděl. Řadu nesrovnalostí měli údajně odhalit i auditoři z krajského úřadu, kteří přezkoumávali hospodaření obce.

„O obviněních vím. Samozřejmě, že mohlo dojít k nějakým pochybením. Vylučuji ale nařčení z obohacování na majetku. Z Effenbergerovy strany to vnímám jako hledání problémů za každou cenu,“ bránil se starosta.

Stojí za ním také současný místostarosta a spolustraník Petr Musil. „Jde o to, že pan Effenberger měl jakožto uvolněný místostarosta v minulém volebním období na starost právě agendu obecních pozemků, což lze ověřit zápisem ze zastupitelstva někdy z poloviny roku 2008. Pokud tedy teď poukazuje na nesrovnalosti, tak poukazuje především na svou špatnou práci,“ podotkl Musil.

Také se vyjádřil k výsledkům auditu hospodaření, které v obci prováděly pracovnice krajského úřadu. „Zřejmě měl pan Effenberger na mysli mzdy. Tam bych poukázal na to, že nikdy nebyl překročený rozpočet a zdůraznil, že veškeré předchozí rozpočty v minulém období připravoval právě on. A pokud si nevšiml, že je tam někdo přeplácen, tak je to opět důsledek jeho nekvalifikované práce, za kterou pobíral slušný plat místostarosty,“ obul se do Effenbergera Musil.

Podle Effenbergera bylo napětí v obci znát už před volbami. „Starosta ve mně viděl silného konkurenta. Já a moji lidé jsme měli největší podporu občanů, chceme to dělat férově,“ uvedl bývalý místostarosta, který hodlá v nových volbách kandidovat.

Současná situace, která v obci panuje, nedá spát ani zastupiteli a řediteli brněnské nemocnice U Svaté Anny Petru Koškovi ze sdružení Změna pro Přibice. „Atmosféra, která vznikla po komunálních volbách, je pro mě nadále neudržitelná,“ nechal se slyšet Koška.

„Na nesrovnalosti upozorňují zastupitelé, jež byli zvolení již v minulém období a po dlouhou dobu pro obec pracovali. Podle mě je problém v tom, že tito zastupitelé nenašli už dříve dostatek slušnosti a odvahy na to, aby na nesrovnalosti poukázali, nebo je dokonce vlastní prací odstranili. Na problémy začali upozorňovat až po volbách ve chvíli, kdy nezískali takové posty, jaké si představovali. Toto jednání spatřuji jako naprosto účelové a prospěchářské,“ poznamenal ostře.

Jak doplnil, vzdát mandátu a následně nekandidovat ve volbách by se podle něj měli všichni bývalí zastupitelé, kteří nesou rovněž nemalou zodpovědnost za vzniklou situaci.