Občanská demokratická strana, Pořádek a právo, Za soudržnost Přibic, Za rozvoj Přibic a Pro Přibice. To je název pěti uskupení, která budou kandidovat do zastupitelstva v předčasných volbách v Přibicích. Jejich termín stanovilo ministerstvo vnitra na dvaadvacátého října. Období nejistoty panovalo v obci od počátku března, kdy se zastupitelé ze dvou koaličních kandidátek vzdali svých mandátů.

„Na městský úřad dorazilo celkem pět kandidátek. Znamená to, že se o posty v zastupitelstvu uchází na pětapadesát lidí. Jedna kandidátka patří politické straně, ostatní čtyři pak nezávislým uskupením. Jména lídrů však zatím říct nemohu. To proto, že nebyli zaregistrovaní,“ nechal se slyšet vedoucí odboru vnitřních věcí pohořelické radnice Zdeněk Blecha.

Břeclavskému deníku se však podařilo zjistit jména kandidátů, kteří svá uskupení do předčasných voleb povedou. Za rozvoj Přibic půjde do boje stejně jako v řádných komunálních volbách Miroslav Effenberger. Ten je v současnosti do nových voleb pověřený vedením obce. Lídrem uskupení Pro Přibice je Vladimír Koneček, ODS povede Vlastimil Janíček. Za soudržnost Přibic zabojuje jako jednička Marie Bednářová a Pořádek a právo zašťiťuje Jan Čábelka.

„Pokud uspějeme, je naším cílem zajistit, aby se v obci neděly věci, které jsou v rozporu se zákonem. Chceme také, aby Přibice fungovaly a hlavně, aby se stmelily. To si myslím, že je nejdůležitější,“ sdělil Effenberger, který zatím váhá, jestli bude usilovat o křeslo starosty.

„Ještě uvidíme. Jestli bude přízeň voličů velká, nebudu se tomu bránit. Ale rozhodně nekandiduji jen proto, že bych chtěl být za každou cenu starostou. Svoje zaměstnání mám,“ dodal první muž uskupení Za rozvoj Přibic.

O přízeň Přibických bude usilovat také bývalý dlouholetý starosta obce František Stankovič. Tentokrát však ne na pozici lídra. Na té ho na kandidátce ODS vystřídal Vlastimil Janíček, který stál dříve například v čele přibického Sokola.

„Stojíme hlavně o to, aby se rozhádaná obec sjednotila. Chtěli bychom také pokračovat ve zlepšování podmínek pro blaho našich obvyvatel. To je vše,“ poukázal na nejdůležitější body, s jakými jde ODS do předčasných voleb, Stankovič.

Ten se také vyjádřil k možnosti stát se starostou. „Před několika měsíci jsem měl mrtvici. Postupně jsem se učil znovu fungovat. Pokud bude ale zájem ze strany lidí, jsem připravený se čelem postavit i k této možnosti,“ řekl Stankovič.

O to, s jakým záměrem jde do voleb uskupení Právo a pořádek, se podělila jeho trojka na kandidátce Pavel Blažek. „Jde nám hlavně o to, aby se situace v obci uklidnila, abychom si všichni podali ruce. Chceme taky, aby na sebe už lidé neházeli žádnou špínu a abychom v Přibicích zase začali normálně pracovat. Situace tady byla totiž posledního půl roku hodně vyhrocená a jeden na druhého podával žaloby. To přece nejde,“ uvedl Blažek.