Nejvíce rizikovým dnem na českých silnicích je podle policejního prezidia pátek. Potvrdil to i vedoucí dopravního inspektorátu v Břeclavi Jiří Mach. Ten popsal i nejčastější příčiny tragických dopravních nehod.

Skutečně je pátek pro řidiče tak rizikovým dnem?
Patří k jednomu z nejhorších. Dalšími rizikovými dny jsou také pondělí a středa.

Která místa na okrese jsou pro řidiče nejvíce nebezpečná?
Na Břeclavsku nejsou žádná speciální místa, kde by bylo zvýšené riziko dopravních nehod. Nehody jsou rozptýlené po celém okrese. Pokud vytipujeme nebezpečná místa, upozorníme na ně správce komunikací, který situaci upraví vhodným dopravním značením.

Která místa se vám podařilo udělat bezpečnějšími?
Například u železničního přejezdu mezi Valticemi a Sedlecem. Díky tomu, že jsme tam nechali nainstalovat závory, se tam nestala už žádná dopravní nehoda.

Pokud nejde o tragické nehody, která místa patří mezi nejrizikovější?
Nejvíce nehod jsme šetřili v Břeclavi, kde je značný provoz. Nejčastěji se jedná o náraz do automobilu, kdy se řidič nevěnuje dostatečně řízení. V Břeclavi je hustý provoz, a tak stačí jen chvilka nepozornosti. O něco lepší situace je v Mikulově, Hustopečích a v Pohořelicích.

Kolik smrtelných případů se stalo letos na Břeclavsku?
Letos čtyři. Loni jsme jich touto dobou měli už osm. V prvním případě zemřela chodkyně u Podivína, kde ji srazilo auto. Na silnici z Hodonína do Břeclavi sjel řidič s autem do příkopu a uhořel. Nebylo tam žádné cizí zavinění. Třetí případ se stal na špatně osvětlené křižovatce u Bavor, kde chodce srazilo auto. V Mikulově zase mladý řidič nezvládl řízení, dostal smyk a narazil do sloupu veřejného osvětlení. Mladík následkům zranění podlehl.

Co z toho vyplývá?
Že si to lidé často zaviní sami. Buď rychlou jízdou, nebo vlastní neopatrností. Jde spíše o nešťastné náhody, při nichž hrají často svou roli chodci.

Jak se mohou chodci chránit?
Musí si dávat větší pozor. Pokud jdou v noci, měli by na sobě mít světlé oblečení nebo reflexní pruhy. Řidiči je potom nepřehlédnou.

Jaké jsou nejčastější příčiny smrtelných nehod?
Je to kombinace nepřiměřené rychlosti a alkoholu. Čtyřicet procent usmrcených jsou cyklisté a chodci. Často se stává, že byli pod vlivem alkoholu. Dalším důvodem jsou špatně osvětlená kola nebo právě nevhodné oblečení chodců, které není ve tmě vidět.