K dopravní nehodě v příhraničí na území Břeclavska jedou záchranáři z Rakouska. A naopak. Rakouští pacienti jezdí do břeclavské nemocnice na pojišťovnou placený rentgen či chirurgické zákroky. Za pár let to možná bude každodenní obrázek. Společnou výpomoc v oblasti zdravotnictví na území Jihomoravského kraje a Dolního Rakouska řeší už rok projekt Zdraví. A jeho dosavadní výsledky projednali v pondělí zástupci jednotlivých složek v Břeclavi.

Jedna z pracovních skupin se v současné době zabývá výjezdy záchranářů na území druhého ze států. „Na Břeclavsku by se spolupráce záchranářů týkala případů, kdy by se v příhraničních oblastech stalo něco závažného, nač by nám nestačily vlastní síly. Naskytla by se tak možnost využití pomoci z druhé strany,“ vysvětlil radní Jihomoravského kraje zodpovědný za zdravotnictví Oldřich Ryšavý. Jak dodal, lékaři jezdící v sanitkách už mají k dispozici česko–německý slovníček a účastní se také jazykových kurzů.

To potvrdil i ředitel Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje Milan Klusák. „Máme za sebou asi půlku práce. Zabývali jsme se jak legislativními podmínkami poskytování péče na území Rakouska, tak i technickým vybavením. Řešili jsme záležitost jazykovou, máme připravenou speciální jazykovou příručku tak, aby mohli záchranáři s pacientem správně mluvit,“ uvedl Klusák.

Už nyní však mohou čeští i rakouští záchranáři v mimořádných situacích pomoc svých kolegů využívat. A to právě v případech, kdy by sami nedokázali problém v příhraničí vlastními silami zvládnout. Podle Ryšavého by vzájemná součinnost záchranářů mohla začít do dvou let. Záleží hlavně na dořešení podmínek, za jakých bude vše fungovat.

„Nicméně projekt slouží i k popsání těchto problémů a hledání cest, jakým způsobem služby zaplatit. Také můžeme dojít k závěru, že ji hradit nebudeme, že to bude jakýsi druh výpomoci,“ prozradil radní. Další z pracovních skupin se zabývá i spoluprací nemocnic v příhraničí.

„Rakouským pacientům jsme nabídli například radiodiagnostické oddělení či plánované výkony v rámci chirurgických oborů. Představu máme, ale teď jsou všechny naše otázky na připomínkování v Rakousku. Především kvůli právním předpisům. O akutní péči jsme zatím ještě nemluvili,“ prozradila ředitelka břeclavské nemocnice Janka Bambasová. I v nemocnici se už konají kurzy německého jazyka. A jak ředitelka přiznává, je o ně velký zájem.

„Podle mého, když se rakouští pacienti seznámí s prostředím naší nemocnice a pochopí, že nastavení kvality poskytované péče j na evropské úrovni, určitě k nám rádi přijedou. Je to také otázka pojišťoven, co budou ochotné lidem proplatit. Placené výkony pro ně budou bezesporu levnější,“ zamyslela se nad budoucí spoluprací ředitelka.