Když měla Adamová odpovědět na otázku, proč přijala příjmení Jiřího Adama, z něhož se vyklubal podivín a trýznitel několika žen, chvíli váhala. Pak odpověděla: „Mé původní jméno nebylo pěkné.“ V tu chvíli vedle ní stál mlčky její otec Karel Kuběna.

„Iva o tom se mnou mluvila. Vysvětlovala mi, že Kuběnová znamená něco jako prostitutka,“ řekl Josef Kmenta, který bydlí v Mikulově hned naproti domu Jiřího Adama.

Pod pokličku podivného společenství měl možnost mnohokrát nahlédnout, protože se s Adamem zná už asi dvacet let. „Člověku to ani nepřišlo, že by šlo o věci, které se nějak vymykají normálu. I když bylo divné, že ženy, které u něj pracovaly, ani v největších vedrech nesvlékly několik vrstev oblečení,“ popisuje Kmenta.

Jak doplnil, Iva Adamová spíš než se svým otcem komunikovala s Adamem. Za práci, kterou odváděla na zahradě za domem, prý žádné peníze nedostávala. Stejně na tom podle něj byly i další ženy. „Iva mu sama dávala peníze, ale nevím kolik,“ uvedl Kmenta.

Před více než dvaceti lety bydlela v domku s Jiřím Adamem a jeho ženou Janou ještě její maminka, která měla příjmení Bittnerová. Na její jméno si Kmenta nevzpomíná. „Matka Jany neměla Adama ráda,“ řekl Kmenta, který neměl se podivínskými sousedy nikdy problémy.

„Kdyby bylo víc takových sousedů. Když mezi lidmi z okolí k něčemu došlo, do žádných konfliktů se prý nepouštěli. Právě naopak, většinou hádkám ustoupili. „Měli prostě jiné zvyky. Třeba extrémně pracovali. Chovali se ale velice slušně,“ řekl Kmenta.