V mládežnických fotbalových družstvech v Krumvíři je momentálně asi pětadvacet dětí. Ze zdrojů Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV) k nim každý rok mířilo zhruba pět tisíc korun. S částkou, která sloužila zejména na nákup míčů nebo dresů, se ale tamní funkcionáři nejspíš rozloučí. ČSTV se zmítá v existenčních problémech a peníze menším sportovním klubům už přerozdělovat nebude. Úbytek příjmů kvůli tomu pocítí desítky oddílů na Břeclavsku.

„Bohužel nás to postihne. Je to nepříjemné, ale musíme se podle toho zařídit. Už před dvěma měsíci jsme dostali zprávu, že od příštího roku podpora skončí. Pro nás to znamená asi pětiprocentní úbytek v příjmech,” řekl pokladník klubu z Krumvíře Jaroslav Hrabec.

Drtivá většina sportovních funkcionářů na Břeclavsku pracuje pro kluby dobrovolně a bez nároku na odměnu. Pro méně zběhlé „bafuňáře” nastane problém v momentě, kdy se pustí do vyřizování žádostí o dotace a jejich následné zaúčtování. Zjednodušeně řečeno: spousta papírování, starostí, prosezených hodin a otazníků, jak co udělat. V minulých letech se kluby opíraly o pracovníky ČSTV, kteří jim s žádostmi mířícími na ministerstva pomáhali. To končí.

„Je možné, že nyní se na to funkcionáři malých klubů raději vykašlou. Než aby nad zdlouhavým papírováním trávili dlouhé hodiny, raději pár tisíc oželí,” obává se Magdaléna Sedláková z břeclavské pobočky ČSTV.

Propouštění a výprodej

Ještě před rokem spolupracovala s dalšími třemi lidmi. Dnes zůstala na práci sama. Svaz propouští zaměstnance, prodává majetek a v některých okresech už lidé vyklidili či vyklízejí pronajaté kanceláře. „V Břeclavi ještě fungujeme díky tomu, že jsme měli vytvořený rezervní fond. Pokud nedojde k zásadní změně, v novém roce si budu muset dát sama sobě výpověď,” oznámila Sedláková.

A to například v porovnání se sousedním Hodonínem, kde už zaměstnankyně ČSTV skončily v polovině letních prázdnin, je na tom Břeclav ještě dobře. Každoroční ocenění nejlepších sportovců se v Hodoníně uskuteční jen díky dobré vůli Anežky Kučerové, která v práci pokračuje i mimo pracovní poměr. „Problémy budou všude stejné. Je potřeba hlavně proúčtovat dotace. Kdo si nevěděl rady, zavolal a poradili jsme mu. Teď to bude všechno na funkcionářích,” sdělila Kučerová.

Současní i bývalí zaměstnanci ČSTV oslovení redaktory Břeclavského deníku se shodují, že kluby mají tři možnosti. Buď složité vyřizování zvládnou samy, nebo si najmou další lidi a nebo se na žádosti vykašlou. „U nás to nejspíš bude tak, že peníze nahradíme ziskem z kulturní akce, kterou uspořádáme navíc. Kvůli výdělku musíme jít tímto směrem. Oslovíme i pár sponzorů, kteří by ztrátu mohli nahradit a uvidíme, co se stane,” dodal Hrabec.

Největší sportovní asociace v Česku se do problémů dostala s oznámením obřích ztrát společnosti Sazka, která v zemi výrazně podporovala sportovní oddíly. Na údržbu budou nově peníze proudit přes sportovní svazy, kam musí kluby podávat žádosti.