Stejně jako ona si otevření lahví se svatomartinským vínem vychutnají další tisíce lidí. Kdo před sebou nemá příležitost k obdarování, může se vypravit do řady měst a obcí Břeclavska. Nejvýrazněji pojali událost v Mikulově, kde se uskuteční desetidenní festival.

DIVADLO I KONCERT

Program začne v pátek od jedenácti hodin, kdy na Náměstí přijede svatý Martin na bílém koni. O jedenáct minut později pak dojde k hromadnému přípitku. „Přivítáme tím nový ročník svatomartinských vín," pozval mikulovský starosta Rostislav Koštial. Úvodní setkání doprovodí cimbálová muzika Kolík z tamní umělecké školy a krojovaní tanečníci. Ve čtyři hodiny odpoledne je v zámeckém Gajdošově sále v plánu svěcení prvních letošních vín. „Podávat se bude svatomartinská kachna a zazpívá Mužský pěvecký sbor z Březí," uvedl za organizátory vinař Vojtěch Pazderka.

Pro zvětšení klikněte.

Přístupné budou mikulovské památky, tamní hotely a restaurace nabídnou nejen pečené husy.

Ve čtvrtek 17. listopadu zazní v Dietrichštejnské hrobce varhanní koncert. V pátek zahrají ochotníci z boleradického spolku bratří Mrštíků divadelní drama Milana Uhdeho Divá Bára.

Nabito ale bude také na dalších místech. Tento pátek se lidé sejdou například na náměstí ve Valticích a v Lednici, kde se stejně jako v Mikulově uskuteční svatomartinský přípitek. Mezi oběma místy bude kyvadlová doprava.

Na sobotu si oslavy nechali v Hustopečích, Velkých Pavlovicích či Velkých Bílovicích. Už od čtvrtka lze navštívit také zaječské Vinařství U Kapličky, kde budou tématické hody a slavnost mladých vín. V pátek si pak svatého Martina připomenou v bořetickém hotelu Kraví hora. „Otevření první láhve svatomartinského vína se uskuteční za přítomnosti prezidenta Svobodné spolkové republiky Kraví hora," zmínili pořadatelé.

Známku s jezdcem na koni letos získalo rekordní množství vín. Na trhu se podle všeho objeví dva miliony a tři sta tisíc lahví.