Obyvatelům Velkého Dvora, Nové Vsi, Ivaně, Vlasatic, Pasohlávek, Vranovic, Přibic, Strachotína a Pouzdřan však svitla naděje. A tou je vybudování nového vodního zdroje v Ivani.

Deník Rovnost o tom informoval ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Břeclav Milan Vojta. „Máme k dispozici hydrogeologický posudek a studii proveditelnosti vybudování tohoto vodního zdroje. Urgentně podnikáme další kroky. V tom následujícím vybudujeme nové vrty,“ uvedl.

Ilustrační fotografie.
Nekvalitní voda s dusičnany: zlepšení hlásí ve Strachotíně

Zdroj v Ivani zřejmě může nahradit dodávky z prameniště u Nové Vsi. „Množství čerpané vody se jeví velmi perspektivně, prověřujeme však její kvalitu. Především v ohledu na dusičnany,“ ujišťoval ředitel Vojta.

Následně bude potřeba zbudovat technologii úpravny a vystavět potřebné propoje. Časová náročnost je tři až pět let.

Mimo prameniště

Se stávajícími potížemi, které podle správce vodovodu pravděpodobně pocházejí z oblasti mimo prameniště u Nové Vsi, se obyvatelé dotčených obcí potýkají od června letošního roku. Na začátku srpna pak hygienici na časově omezenou dobu schválili zvýšené normy dusičnanů a amonných iontů.

„Situace je, jaká je. Lidem se to nelíbí, ozývají se, ale my řešení na stole nemáme. Spokojení nejsme. Žádáme o aktuální a aktivní řešení. Více ale nezmůžeme,“ reagoval například starosta Vlasatic Pavel Procházka.

Třetího prosince se má uskutečnit schůzka nespokojených starostů právě s ředitelem Vojtou. Pavel Procházka věří, že řešením bude nový zdroj vody. Současně je ale přesvědčený, že obdobný problém budou postupně řešit také další obce a města. „Vzhledem k tomu, jak je hospodaření na jihu Moravy intenzivní, postihne to i další. Nad tím by se měli zamýšlet zemědělci a ministerstvo životního prostředí,“ nechal se slyšet Procházka.

Ve středu a ve čtvrtek se koná ve valtickém Centru Excelence finální hodnocení Salonu vín.
Vybírají nejlepší vzorky Salonu vín ve Valticích. Degustátor: Užijte si červené

Rizikovým skupinám, jako jsou malé děti, těhotné a kojící ženy, proplácí správce vodovodu balenou vodu. Stejně tak proplácí obcím i nákup balené vody do školních kuchyní. V místech, kterých se problém s dusičnany týká, kleslo stočné o pět procent.

„Právě toto procento z denní spotřeby lidé využívají k pití a vaření,“ zdůvodnila mluvčí společnosti Eliška Windová.

Ve Vranovicích, Přibicích, Pouzdřanech a Strachotíně vodu z vrtu u Nové Vsi správce vodovodu ředí. „Obce zásobujeme vodou smíchanou z vodního zdroje Nová Ves a z úpravny vody Zaječí. Tato voda po většinu roku splňuje hygienický limit dusičnanů padesát miligramů na litr. Průměrná hodnota pro období mezi lety 2015 až 2021 je 33,8 miligramů na litr,“ vyčíslila Windová.

Ve Vranovicích je situace lepší

Zvýšení kvality ve Vranovicích potvrdil tamní starosta Jan Helikar. „Co se dusičnanů týče, je situace výrazně lepší. Není to sice komplexní řešení, ale průšvih je zatím zachráněn,“ sdělil.

Jiná situace je v obcích Pasohlávky, Ivaň, Vlasatice, Nová Ves a Velký Dvůr, které jsou zásobované výhradně z prameniště Nová Ves.

Vranovičtí dříve dokonce zvažovali zakoupení technologií, která vodu pročistí. Možnosti filtrování řešili také ve Vlasaticích. „Zápory ale převažovaly nad klady. Je třeba pravidelná údržba. Levné a jednoduché filtrace nemají efekt a výsledky. Jiné zase z pitné vody udělají spíš vodu destilovanou bez jakýchkoli minerálů, což rozhodně není dobře,“ upozornil Pavel Procházka.

Lanžhotští pokračují v tradici dětských jarmarečních hrníčků. Na snímku motiv autora letošního vítězného motivu
Lanžhot: návrh jarmarečního hrníčku nakreslil prvňák Štěpán Nečas, podívejte se

Problémem s vodou, její kvalitou a nedostatkem se zabývá také vedení kraje. Ve hře je zprovoznění nevyužívaných zdrojů či propojení vodárenských soustav. „Teď se nabízí, že propojíme Židlochovice na Brněnsku, kde končí Vírský vodovod, s Pasohlávkami, kde by se mohlo napojit několik obcí,“ oznámil na začátku listopadu krajský radní Vladimír Šmerda. Odhadované náklady by byly asi 130 milionů korun.

Napojení soustavy Vodovodů a kanalizací Břeclav a Vírského oblastního vodovodu ředitel Vojta označil za myslitelné, ale trvalo by deset i více let. „Navíc analýza poukazuje na budoucí kapacitní problémy se zásobením brněnské aglomerace, která je zásobená vírskou vodou,“ uvedl.