Žák Základní umělecké školy v Břeclavi byl mezi nejmladšími účastníky nejlepší v sólové hře na cimbál. Úspěch břeclavské „zušky" ještě podtrhla dvě druhá místa budoucích cimbalistů. Michal Dvořáček z Kostic uspěl ve druhé kategorii a Eva Blažková z Tvrdonic ve čtvrté.

Není divu, že jejich učitelka Kristýna Osičková září štěstím. „S ničím takovým jsme nepočítali. Úroveň soutěžících stále roste a v Mikulově se sešla neuvěřitelná konkurence. Úspěch byl už to, že jsme se tam kvalifikovali. Jsme naprosto spokojení, opravdu nad míru," neskrývá radost.

Na národní soutěži základních uměleckých škol se v Mikulově sešli mladí cimbalisté z Valašského Meziříčí, Rožnova pod Radhoštěm, Znojma, ale třeba i Prahy. „Konkurence byla skutečně veliká, výkony vyrovnané. Porota to měla těžké," míní Osičková s odstupem několika dnů.

Ostříleným muzikantům na Břeclavsku rostou podle ní zdatní nástupci. „Ve škole mám osmnáct dětí, které hrají na cimbál. Není to sice tolik jako klavír nebo housle, ale na cimbál je to hodně. Nestěžuji si. Myslím si, že lidové hudební tradice jsou tady natolik pevně zakořeněné, že o jejich budoucnost nemusíme mít obavy," říká učitelka břeclavské „zušky".

V Mikulově soutěžilo po dva dny téměř sedm set talentovaných hudebníků z 52 škol.