Důvodů k tomu má hned několik. „Přišlo nám škoda, že 
s výjimkou nedělního koncertu v Břeclavi k výročí nikdo nic neorganizuje. Naposledy se něco dělo před deseti lety, kdy byla v muzeu velká výstava fotek," říká bývalá ředitelka městského muzea a galerie.

Listopad 1989 chce lidem připomenout i kvůli svému manželovi Karlu Klanicovi, který se od počátku zapojil do práce v Občanském fóru. „První nesmělý mítink v Břeclavi, na kterém se sešlo asi padesát lidí, se konal dvacátého listopadu na náměstí. Proto to směřujeme k tomuto termínu," vysvětluje Klanicová.

program v kině
17.00 promítání záběrů z listopadu 1989 v Břeclavi
zpřístupnění výstavy s dobovými fotkami a materiály
18.00 beseda s Luďkem Navarou a Miroslavem Kasáčkem
19.30 filmový dokument Magický hlas rebelky

Ve spolupráci s Luďkem Kabelkou, Luďkem Tondrem 
a Zdeňkem Hrubým, kteří spolu s Milanem Blažkem vytvořili v Břeclavi základ Občanského fóra, začala na přípravě vzpomínkové akce nazvané Tenkrát v Listopadu pracovat asi před měsícem. Vše odstartuje ve středu kolem páté hodiny odpoledne před břeclavským kinem.

Organizátoři budou nejprve venku na stěně kina promítat autentické záběry z listopadových událostí v Břeclavi. Jako lákadlo pro kolemjdoucí, aby se šli podívat i dovnitř. „Bude to takový happening, nechtěli jsme to lidem moc organizovat. Je to apolitická, spontánní akce lidí, kteří se na těchto událostech v Břeclavi podíleli a cítili potřebu to nějak připomenout. To další už hodnotit nechceme, každý si to může přebrat a posoudit sám," vzkazuje podnikatelka a také zastupitelka za ODS.

Uvnitř kina bude k vidění výstava dobového tisku, dokumentů a fotografií. Na dvaceti panelech. „Bylo s tím hodně práce, jenom nalepit panely mi zabralo dva dny. Podařilo se mi získat fotky od Karla Čepery a Václava Hortvíka 
z okresního archivu. Tam jsem nakopírovala i spoustu dobových dokumentů," popisuje historička, kterou kdysi při každé cestě na Pohansko kontrolovali pohraničníci.

V šest hodin pak začne v Koruně beseda se spisovatelem 
a scénáristou Luďkem Navarou a Miroslavem Kasáčkem, spoluautorem knihy Mlynáři od Babic. „S Luďkem Navarou jsem spolupracovala na Příbězích železné opony, o kterých bude také řeč," nastiňuje Klanicová jedno z témat.

Od půl osmé promítnou 
v kině nový filmový dokument režisérky Olgy Sommerové Magický hlas rebelky 
o životních osudech zpěvačky Marty Kubišové, jednoho ze symbolů listopadové revoluce.