Auto za autem. A ve většině z nich jen jeden člověk. To je každodenní ranní a odpolední dopravní situace v Břeclavi. Stejná byla i v úterý, a to přesto, že v rámci Evropského týdne mobility připadl na úterý Evropský den bez aut.

„Abych si dělal ambice, že budeme jezdit bez aut, to určitě ne. Myslím si, že je ale dobře, když lidé vědí, že se něco takového děje. A spíš se zamysleli, jestli alespoň ten den nezvolit jinou formu dopravy,“ vysvětlil důvod, proč se do akce zapojila i břeclavská radnice, vedoucí odboru správních věcí a dopravy Miroslav Čapka. I on se zavázal, že autem nepojede. A nejel.

Břeclavané tak mohli po celý úterní den jezdit po městě autobusy zdarma. Kromě toho radnice připravila i další akce spojené s dopravou.

„Požádali jsme městskou policii a dohodli jsme se, že se zaměří na cyklisty v centru města. Upozorňovali je na nepravosti, kterých se dopouští. Mělo to být ale opravdu jen formou upozornění a případně vysvětlení, jak se na silnici chovat,“ pokračoval Čapka s tím, že v dopravní kampani nezapomněli ani na ty nejmenší, které navštívili ve školkách. A i do budoucna plánují pro ně a pro invalidní občany další informační akce.

K Evropskému dni bez aut se připojila řada měst v České republice. V některých z nich dokonce omezili dopravu. Na Břeclavsku se však k takovému kroku neodhodlal nikdo.

„Věděl jsem, že v úterý je den bez aut. Ale protože pracuji ve Valticích a potřeboval jsem pak jet zpátky do Břeclavi domů, musel jsem autem. Jinak bych ho nechal doma. Myslím si, že takové akce smysl nemají, protože ten jeden den je velice málo,“ vyjádřil svůj názor Břeclavan Jaroslav Vrbas, který vidí možné zlepšení snad jen ve zdražení benzínu.

„Také jsem o této akci věděla. Auto sice mám, ale do práce raději jezdím autobusem. V Břeclavi jsou velké zácpy, je to hrozné,“ komentovala na zastávce dopravní situaci Zuzana Hanáková z Břeclavi.

I Čapka si je vědom stále zhoršujícího se stavu dopravy. „Aut bude přibývat. A lidé si budou muset uvědomit, že musí zvolit nějaké jiné náhradní řešení,“ uvedl. Jak prozradil, na odboru dotací a rozvoje už leží zpracovaný rozsáhlý projekt, jak by se daly řešit některé cyklistické stezky nebo i stezky pro bruslaře.

Břeclavská radnice dokonce zvažuje, že by na ně zažádala o evropské peníze.