Silničáři mají v současné době nachystané plné sklady posypového materiálu. Konkrétně jeden a půl tisíce tuny soli a dva tisíce tun písku. „Materiál se průběžně naváží a navíc nám ho zbylo hodně 
i z minulého roku. Sklady se tak doplnily jenom o to, co se spotřebovalo," uvedl ve středu vedoucí silničářů působících na Břeclavsku Ladislav Hádlík.

Technickou výbavu k výjezdům mají silničáři stejnou jako minulou sezonu. Aspoň prozatím. Skládá se z několika sypačů s radlicemi. „Po Novém roce bychom měli dostat ještě jeden sypač navíc," uvedl šéf břeclavské správy a údržby silnic.

Od prosince směny

V souvislosti se snižující se teplotou mají za sebou letošní premiéru dva vozy. „Když v minulých dnech poletoval sníh, silnice začaly trochu přimrzat a klouzat na Kloboucku a na Hustopečsku," sdělil Hádlík s tím, že cesty posypali převážně solí.Silničáři na Břeclavsku se nachystali na boj se sněhem a ledem. Ve skladu mají množství písku a soli, v garážích je zaparkovaných několik sypačů.

Větší problémy silničáři zatím řešit nemuseli. V příštím týdnu už však budou držet pravidelné služby. „V těchto dnech zůstáváme v pohotovosti. Od prvního prosince budeme mít nepřetržitý směnný provoz," řekl Hádlík.

Údržbáři po zkušenostech z minulých let vědí, která místa jsou při sněžení a mrazu nejrizikovější. „Oblasti máme vytipované. Na Břeclavsku je to například úsek u Apolla, na Kloboucku je to silnice u Borkovan, potom také Vrbice. To jsou místa, kde to nejvíce namrzá nebo drží sníh," vyjmenoval Hádlík.

Právě ve Vrbici jsou s pomocí silničářů spokojení. Alespoň to tvrdí tamní starosta Tomáš Bílek. „Domluva je bez problémů. Vždycky, když je zavoláme, přijedou v rozumném čase," reagoval ve středu Bílek.

Někteří řidiči však mají k práci silničářů v zimní sezóně námitky. „Jejich reakce mi přijde dost pomalá a prevence prakticky žádná. Když večer prší a ráno mrzne, nastoupí třeba až po osmé hodině ranní. A to je pozdě, minimálně o tři hodiny," má jasno Antonín Osička ze sousedních Velkých Bílovic.

Připomínky má i k jejich činnosti při větším přívalu sněhu. „Vyjíždějí v minimální počtu a na státních silnicích je prakticky nejde vidět," dodal Osička. V nejbližších dnech a o víkendu se mají podle předpovědi meteorologů držet teploty okolo nuly či mírně pod ní. Dešťové i sněhové srážky se Břeclavsku nejspíš vyhnou.