Na břeclavských základních školách budou od příštího školního roku fungovat už tři přípravné třídy. „Nově vznikne na Základní škole Komenského v Poštorné. Souhlas s jejím zřízením v prosinci udělili břeclavští radní,“ sdělila mluvčí břeclavské radnice Ivana Solaříková.

Přípravná třída má pomoci dětem s odkladem školní docházky a dětem ze sociálně znevýhodněného prostředí, aby se na vstup do první třídy lépe připravily. „Nulté třídy pomáhají vyrovnat rozvoj dětí, aby školní docházku o rok později zvládly bez problémů. Otevření přípravné třídy v Poštorné pomůže také klientům Domova svaté Agáty v sousedství,“ poukázala Solaříková.

Přípravná třída uvolní navíc kapacity ve školce. „Chceme být maximálně vstřícní k Domovu svaté Agáty, kde bydlí matky s dětmi, které potřebují sociální pomoc. Zároveň tímto způsobem ulevíme napjatým kapacitám v mateřské škole,“ vysvětlil místostarosta pro školství Petr Vlasák.

Jak doplnil, poptávka po přípravných třídách je v Břeclavi velká. Pro děti, ale také pro jejich rodiče, představují významnou pomoc.

Na poštorenské základní škole v tomto školním roce evidovali dvanáct žádostí o odklad povinné školní docházky. „I to ukazuje potřebu některých dětí získat na přípravu pro vstup do školy víc času. V přípravné třídě se děti učí hravou formou dovednostem, které budou potřebovat ve škole,“ vysvětlila Solaříková.

V Břeclavi nejdéle funguje přípravná třída na Základní škole Na Valtické, kterou každoročně navštěvuje patnáct dětí. Letos v září šly děti poprvé do přípravné třídy také na Základní škole Kupkova. Navštěvuje ji čtrnáct dětí a škola ji chce otevřít také příští školní rok.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Podívejte se, jak proudí Dyje v centru Břeclavi. Hráze jsou podmáčené

Vodohospodáři cíleně navýšili odtok z novomlýnských nádrží. Větší průtok je patrný i v řece Dyji v centru Břeclavi. | Video: Deník/Iva Haghofer