Je rozdělení příspěvků na kulturu v Břeclavi spravedlivé? Napište svůj názor do diskuze pod článkem

Taneční studio Starstep manželů Fenčákových a divadlo Dany Barnetové. To jsou žadatelé, kterým břeclavská kulturní komise odmítla přiklepnout požadované dotace. Starosta Dymo Piškula i další zastupitelé teď žádají po kulturní komisi, aby své rozhodnutí na nejbližším zastupitelstvu podrobně odůvodnila. Především pak to, které se týká divadla Barnetové.

O divadle Dany Barnetové čtěte ZDE

„Chtěl jsem, aby kulturní komise na dalším zastupitelstvu uvedla všechny důvody, které ji k takovému rozhodnutí vedly. Zvláště u paní Barnetové. Komise totiž v podstatě vyhověla skoro všem podaným žádostem. Nepřiřknutých dotací bylo skutečně velmi málo,“ řekl břeclavský starosta Dymo Piškula. Ten připomněl, že na dotacích utratilo město několik milionů korun. To se, jak tvrdí, bude v budoucnu už jen těžko opakovat.

„Taneční studio Starstep jsme finančně podporovali, když ještě působilo v poštorenském kulturním domě. Z devadesáti procent jim tehdy dotace pomáhaly pokrýt náklady na pronájem prostor a placení elektřiny a vody. Když studio přesídlilo do komerčních prostor, usoudili jsme, že je vlastně nemáme důvod dál podporovat,“ řekl břeclavský místostarosta pro kulturu Martin Radkovič. Jak přiznal, poštorenský kulturní dům na sebe teď jen těžko vydělá.

Radkovič připomněl také důvody, které kulturní komisi vedly k odmítnutí žádosti Barnetové o sto třicet tisíc korun. Peníze chtěla na sérii divadelních představení. „Paní Barnetová za námi přišla s projektem, který byl téměř totožný s plánem představeným Břeclavským divadlem. Navíc to jej už dávno předtím také rozpracovalo,“ uvedl místostarosta. Současně ale naznačil, že rozhodnutí se ještě může změnit. Zdůvodnění zamítnutí dotací každopádně komise připraví na nejbližší jednání břeclavského zastupitelstva.

Barnetová byla odmítavým rozhodnutím zaskočena. „Doufám, že se situace obrátí v náš prospěch. Výsledek mi připadá podivný. Tohle představení už je mým pátým. Myslím si, že jsem už cosi pro Břeclav udělala. Mrzí mě to,“ litovala divadelnice.

Jak sdělila, v plánu má sérii legend o staré Moravě. „Kdysi už jsme se věnovali tématu kupce Sáma a jeho říše. Teď jsme jej trošku předělali, prvního května budeme mít na Pohansku obnovenou premiéru. Cyklus bychom rádi prodloužili například o pověsti o Velké Moravě a o době před a po příchodu věrozvěstů Konstantina a Metoděje,“ naznačila Barnetová s tím, že by byla ráda, aby se lidé a zvlášť školáci o Moravě, její historii a kultuře dověděli více.

Zdeněk Fenčák se o zamítnutí své žádosti o stotisícovou dotaci dověděl až od Břeclavského deníku. „Čekal jsem to. Politická situace, která v Břeclavi panuje, pro nás není příznivá. Politici nechtějí zkrátka podporovat činnosti, které nepodléhají jejich vlivu. Jen za dvacet hodin pronájmu jsme platili v kulturním domě dvacet tisíc korun. Tam, kde jsme teď, platíme za měsíc šestnáct tisíc. To je velký rozdíl,“ srovnával.

„Nejsem z Břeclavi, přesto jsem tady chtěl zkusit štěstí. Nevyšlo to,“ krčil rameny. Jak prozradil, na činnost svého tanečního klubu chce získal dotace z fondů Evropské unie.